TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-11-24 - Powrót city-breaków wyzwaniem dla miejskich urzędników

Od czasu pojawienia się niskokosztowych przewoźników i tanich form zakwaterowania, popularność turystyki typu city break znacznie wzrosła.

reklama


Według firmy analitycznej Global Data, 38% respondentów stwierdziło, że zazwyczaj wybiera się w tego typu podróż, co czyni ją trzecią najbardziej popularną na świecie, zaraz za urlopem nad typowym wypoczynkiem na plaży oraz odwiedzinami u przyjaciół i krewnych.

Przed pandemią COVID-19, stały wzrost rok do roku przyjazdów do miast takich jak Barcelona, Amsterdam, czy Praga powodował opór lokalnych społeczności, które tworzyły presję na lokalne władze - powiedział Ralph Hollister, analityk ds. podróży i turystyki w GlobalData.

Chociaż pandemia miała znaczący wpływ na wyjazdy typu city break, a podróżni zaczęli unikać gęsto zaludnionych obszarów przez dużą część 2020 i 2021 roku, to jednak Europejczycy zaczynają powracać do miast w całej Europie z przekonaniem, że są zaszczepieni, a ograniczenia stają się mniej dotkliwe.

Ponieważ popularne europejskie miasta w pełni ponownie otwierają się dla międzynarodowych turystów, urzędnicy muszą wykorzystać ten okres ponownego wzrostu, aby uzyskać równowagę między rentownością ekonomiczną a zapewnieniem dobrej jakości życia dla mieszkańców. Interesujące będzie na przykład ponowne otwarcie Pragi dla międzynarodowej turystyki. - komentuje Hollister.

W czasie pandemii, urzędnicy zajmujący się turystyką w Pradze oświadczyli, że zamierzają wykorzystać przestój do stworzenia bardziej zrównoważonych form turystyki miejskiej na przyszłość, które uspokoiłyby mieszkańców. Przed pandemią, miasto borykało się z problemami związanymi z głośnymi turystami, którzy zapychali centrum miasta i obniżali jakość życia mieszkańców. Nowa, wywołana pandemią, Praga miała skupić się na przyciąganiu gości, którzy zostawaliby na dłużej, wydawali więcej i ogólnie zachowywali się w bardziej odpowiedzialny sposób podczas swojej podróży.

Pragnienie praskich urzędników zajmujących się turystyką, aby zmienić wizerunek poprzez kampanie marketingowe i przeforsować nowe regulacje może okazać się krótkotrwałe, ponieważ wpływ pandemii na gospodarkę jest nadal odczuwalny. W związku z tym, że turystyka przyjazdowa do Czech nadal stanowi jedynie ułamek poziomu sprzed pandemii, czeska branża turystyczna wezwała władze Pragi do szybkiego działania, aby zapobiec kryzysowi gospodarczemu - wskazuje Hollister dodając, że związku wyczerpywaniem się wsparcia finansowego związanego z pandemią, dla wielu firm związanych z turystyką, duże miasta europejskie mogą być zmuszone do ponownego skupienia się na ilości zamiast na jakości, aby pobudzić ożywienie gospodarcze.

Ta potencjalna zmiana strategii może być denerwująca dla wielu mieszkańców, którzy nie pracują w turystyce i nie mają z niej dochodów. Należy jednak pamiętać, że wielu mieszkańców będzie również dążyć do powrotu masowej turystyki, aby móc poprawić stan swoich finansów osobistych. Pełen powrót turystyki typu city break w nadchodzących latach będzie więc trudnym zadaniem dla władz miasta, które zawsze będzie wzbudzać kontrowersje. - podsumowuje Hollister.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com