TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-01-20 - Dziś wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników!

Dziś, 20 stycznia 2006 roku wchodzi w życie nowe Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.

reklama


Reguluje ono organizację, szczegółowy sposób prowadzenia Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, oraz tryb udzielania informacji o danych objętych wpisem do Ewidencji.

Poniżej podajemy pełny tekst rozporządzenia.


ROZPORZÄ„DZENIE MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 30 grudnia 2005 r.
w sprawie Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych



Na podstawie art. 8 ust. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 175, poz. 1462) zarządza się, co następuje:


§ 1. RozporzÄ…dzenie okreÅ›la organizacjÄ™, szczegółowy sposób prowadzenia Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i PoÅ›redników Turystycznych, zwanej dalej "EwidencjÄ…", oraz tryb udzielania informacji o danych objÄ™tych wpisem do Ewidencji.


§ 2. Ilekroć w rozporzÄ…dzeniu jest mowa o:


1) organie ewidencyjnym - oznacza to ministra właściwego do spraw turystyki;


2) zabezpieczeniu finansowym - oznacza to formę zapewnienia pokrycia kosztów powrotu klienta do kraju oraz zwrotu wpłat wniesionych przez klientów w postaci umowy gwarancji bankowej, umowy gwarancji ubezpieczeniowej lub umowy ubezpieczenia na rzecz klientów określonych w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych;


3) przedsiębiorcy - oznacza to organizatora turystyki i pośrednika turystycznego prowadzącego działalność gospodarczą określoną w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.



§ 3. 1. Wpisu do Ewidencji dokonuje siÄ™ na podstawie przekazanych przez marszaÅ‚ka województwa:


1) kopii zaświadczenia o wpisie do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych;


2) kopii dokumentów potwierdzających posiadanie zabezpieczenia finansowego wraz z załącznikami.



2. Informacje, o których mowa w ust. 1, oraz decyzje, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, są przekazywane organowi ewidencyjnemu przez marszałków województwa w formie elektronicznej, a następnie niezwłocznie przesyłane w formie kopii dokumentów.


§ 4. 1. Ewidencja jest prowadzona w postaci ksiÄ…g ewidencyjnych w formie elektronicznej.


2. Każdego wpisu do księgi ewidencyjnej dokonuje się na odrębnej karcie, przy czym każdy wpis oznacza się numerem wynikającym z kolejności wpisów oraz zaopatruje się w datę jego dokonania.


3. Dla każdego przedsiębiorcy wpisanego do Ewidencji sporządza się odrębną księgę ewidencyjną, opatrując ją osobnym numerem. Jeżeli przedsiębiorca wpisany do Ewidencji został utworzony w wyniku przekształcenia innego podmiotu lub połączenia innych podmiotów, w Ewidencji zamieszcza się także oznaczenia poprzednich numerów ewidencyjnych tego podmiotu lub podmiotów, które uległy przekształceniu lub połączeniu.


4. Księga ewidencyjna składa się z czterech działów:


1) w dziale pierwszym Ewidencji zamieszcza się następujące dane:


a) numer ewidencyjny,


b) numer rejestrowy,


c) datÄ™ wpisu do Ewidencji,


d) firmę przedsiębiorcy, jego siedzibę, adres i numery telefonów oraz adres do doręczeń, w przypadku gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną - adres zamieszkania,


e) numer identyfikacji podatkowej NIP, jeżeli przedsiębiorca go posiada,


f) oznaczenie formy prawnej przedsiębiorcy,


g) określenie przedmiotu działalności,


h) określenie zasięgu terytorialnego wykonywanej działalności (obszar kraju, kraje europejskie, kraje pozaeuropejskie),


i) wskazanie głównego miejsca i adresu wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz oddziałów i ich
adresów,


j) oznaczenie organu dokonującego wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz numer i datę dokonania wpisu,


k) poprzedni numer ewidencyjny, o którym mowa w ust. 3,


I) imiona i nazwiska osób upoważnionych do kierowania działalnością przedsiębiorcy oraz działalnością jego oddziałów;



2) w dziale drugim Ewidencji zamieszcza siÄ™ informacje o formie zabezpieczenia finansowego oraz o podmiocie udzielajÄ…cym zabezpieczenia finansowego;


3) w dziale trzecim Ewidencji zamieszcza się informacje o wysokości sumy zabezpieczenia finansowego, dacie upływu ważności zabezpieczenia finansowego; informacje odnoszące się do sumy zabezpieczenia finansowego podaje się w złotych lub w
euro, w zależności od waluty zabezpieczenia finansowego;


4) w dziale czwartym Ewidencji zamieszcza się informację o zakazie prowadzenia działalności objętej wpisem oraz informację o wykreśleniu wpisu z rejestru
organizatorów turystyki i pośredników turystycznych na wniosek przedsiębiorcy.



5. Wpisowi do Ewidencji podlegają również zmiany i uzupełnienia danych zamieszczonych w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.


§ 5. 1. Wpis do Ewidencji potwierdza siÄ™ odpisem ksiÄ™gi ewidencyjnej w formie wydruku komputerowego, przesyÅ‚anym wÅ‚aÅ›ciwemu marszaÅ‚kowi województwa prowadzÄ…cemu rejestr organizatorów turystyki i poÅ›redników turystycznych oraz zainteresowanemu przedsiÄ™biorcy.


2. Organ ewidencyjny prostuje z urzędu wpis do Ewidencji, jeżeli zawiera on oczywiste błędy lub niezgodności ze stanem faktycznym.


§ 6. 1. Dla każdego przedsiÄ™biorcy podlegajÄ…cego wpisowi prowadzi siÄ™ akta ewidencyjne obejmujÄ…ce dokumenty stanowiÄ…ce podstawÄ™ wpisu do Ewidencji.


2. Akta ewidencyjne nie mogą być udostępniane osobom trzecim.


§ 7. 1. Ewidencja jest jawna. Każdy może żądać udzielenia informacji objÄ™tych wpisem do Ewidencji przez zÅ‚ożenie zapytania w dowolnej formie w odniesieniu do konkretnych przedsiÄ™biorców.


2. Informacje zawarte w Ewidencji mogą być udostępniane także w formie elektronicznej.


3. Marszałek województwa ma prawo dostępu do danych ewidencyjnych oraz do tworzonych na ich podstawie wykazów, niezależnie od miejsca siedziby przedsiębiorcy, a w przypadku gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną - miejsca jego zamieszkania.


4. Dane ewidencyjne mogą być udostępniane jednostkom turystycznego samorządu gospodarczego oraz organizacjom zajmującym się ochroną praw konsumenta.


5. Dopuszcza się udzielanie informacji zbiorczych dla celów naukowo-badawczych, pod warunkiem zachowania ich anonimowości.


§ 8. 1. W ramach Ewidencji prowadzi siÄ™ wykaz przedsiÄ™biorców, których wykreÅ›lono z rejestru organizatorów turystyki i poÅ›redników turystycznych, oraz wykaz przedsiÄ™biorców, którzy wykonywali dziaÅ‚alność organizatora turystyki lub poÅ›rednika turystycznego bez wymaganego wpisu do rejestru organizatorów turystyki i poÅ›redników turystycznych.


2. Podstawę umieszczenia informacji w wykazach, o których mowa w ust. 1, dane w nich zawarte oraz termin, po upływie którego wykreśla się przedsiębiorcę z tych wykazów, określa art. 8 ust. 5-7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.


§ 9. Wystane do dnia 31 grudnia 2005 r. przez wojewodÄ™ kopie zaÅ›wiadczeÅ„ oraz dokumentów, o których mowa w § 3, stanowiÄ… podstawÄ™ do wpisu do Ewidencji.


§ 10. Traci moc rozporzÄ…dzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 30 wrzeÅ›nia 2004 r. w sprawie Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i PoÅ›redników Turystycznych (Dz. U. Nr 226, poz. 2290).


§ 11. RozporzÄ…dzenie wchodzi w życie po upÅ‚ywie 7 dni od dnia ogÅ‚oszenia.


Minister Gospodarki: P. G. Woźniak




Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com