TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W Chinach odbywa się posiedzenie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, podczas którego dokonywane są nowe wpisy na Listę Światowego Dziedzictwa.
reklama
Ze względu na ich naturalne atrybuty na Listę Światowego Dziedzictwa wpisano: Wyspę Amami-Oshima, Wyspę Tokunoshima, północną część Wyspy Okinawa i Wyspę Iriomote (Japonia), Koreańskie równiny pływowe Getbol, (Korea Północna), kompleks leśny Kaeng Krachan (Tajlandia) oraz kolchidzkie lasy deszczowe i mokradła (Gruzja).
Ze względu na właściwości kulturowe na listę UNESCO zostały wpisane. Są to: Wzgórze Arslantepe (Turcja),przedłużenie Linii Obronnych Amsterdamu, znane odtąd jako Holenderskie Wodne Linie Obronne (Holandia), Kolonie Dobroczynności (Belgia i Holandia), centrum Quanzhou z Meczetem Qingjing (Chiny), Świątynia Ramappa (Indie), kolej transirańska (Iran), krajobraz kulturowy Paseo del Prado i Buen Retiro, stanowisko archeologiczne Bir Hima (Arabia Saudyjska), Wielkie Uzdrowiska Europy (Baden bei Wien (Austria), Spa (Belgia), Franciszkowe Łaźnie, Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie (Czechy), Vichy (Francja); Bad Ems, Baden-Baden, Bad Kissingen (Niemcy), Montecatini Terme (Włochy) i Bath (Wielka Brytania)), Latarnia morska Cordouan (Francja), Matildenhohe (Niemcy), XIV-wieczne freski w Padwie (Włochy).
Wpis dotyczący linii obronnych Amsterdamu to modyfikacja granic miejsca, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO po raz pierwszy w 1996 r. Rozciąga się od IJsselmeer (poprzednio znanej jako Zuiderzee) w Muiden do ujścia Biesbosch w Werkendam. Modyfikacja ta dodaje Nową Holenderską Linię Wodną do istniejącej Linii Obrony Amsterdamu, aby stała się obiektem światowego dziedzictwa "Holenderskie Wodne Linie Obronne", a także obejmuje szereg niewielkich rozszerzeń i redukcji granic Linii Obrony Amsterdamu.
Z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO usunięty został wpis "Liverpool - morskie miasto handlowe", ze względu na nieodwracalną utratę atrybutów świadczących o wyjątkowej uniwersalnej wartości obiektu.
Liverpool został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa w 2004 r., a na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu w 2012 r. w związku z obawami dotyczącymi proponowanego rozwoju projektu Liverpool Waters. Od tego czasu projekt ten jest realizowany wraz z innymi inwestycjami zarówno na terenie obiektu, jak i w jego strefie buforowej. UNESCO uważa, że konstrukcje te są szkodliwe dla autentyczności i integralności obiektu.
Historyczne centrum i doki Liverpoolu zostały wpisane na listę UNESCO ze względu na to, że były świadkami rozwoju jednego z głównych ośrodków handlowych świata w XVIII i XIX wieku. Miejsce to ilustruje również pionierski rozwój nowoczesnej technologii portowej, systemów transportowych i zarządzania portem.
Każde skreślenie z Listy Światowego Dziedzictwa jest stratą dla społeczności międzynarodowej oraz dla wspólnych wartości i zobowiązań wynikających z Konwencji Światowego Dziedzictwa.
Po Dolinie Łaby w Dreźnie (Niemcy) i sanktuarium Oryx (Oman), Liverpool jest trzecim obiektem, który stracił status Światowego Dziedzictwa.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami