TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2024-12-19 - Miasta upominają się o opłatę turystyczną

Unia Metropolii Polskich apeluje o zmiany w przepisach, które pomogą miastom lepiej radzić sobie z tymi wyzwaniami.

reklama


Obecne przepisy pozwalają samorządom pobierać od turystów tzw. opłatę miejscową. Brzmi świetnie, prawda? Problem w tym, że warunki jej wprowadzenia są tak wyśrubowane, że większość miast - nawet tych bardzo popularnych wśród turystów - nie może z niej korzystać. Przykładem jest zapis, że opłatę można wprowadzić tylko w miejscowościach, które mają "korzystne właściwości klimatyczne".

Unia Metropolii Polskich chce to zmienić. Proponuje, by każde miasto mogło wprowadzać opłatę turystyczną, niezależnie od klimatu czy innych szczegółowych wymogów. Dzięki temu miasta mogłyby przeznaczać zebrane środki na rozwój infrastruktury, promocję turystyki i lepsze zarządzanie ruchem turystycznym.

Jak wskazuje UMP, w Europie opłata turystyczna to standard. W Niemczech, Francji czy Hiszpanii turyści płacą niewielkie kwoty, które trafiają bezpośrednio do budżetów lokalnych. W Amsterdamie czy Barcelonie te pieniądze są wykorzystywane na poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę środowiska.

Podobne rozwiązania pomogłyby także polskim miastom. Na przykład zebrane środki mogłyby pokryć koszty związane z porządkiem publicznym czy dodatkowymi kursami komunikacji miejskiej w sezonie turystycznym.

Drugi ważny, poruszany przez UMP temat to rynek najmu krótkoterminowego, czyli popularne wynajmy mieszkań na doby przez platformy takie jak m.in. Airbnb, Booking. Z jednej strony to świetna opcja dla turystów i dodatkowe źródło dochodu dla właścicieli mieszkań. Z drugiej - problem dla lokalnych mieszkańców.

Niektóre miasta, takie jak Barcelona czy Amsterdam, wprowadziły już przepisy ograniczające liczbę dni, w których można wynajmować mieszkania na krótkie pobyty. W Polsce takich regulacji brakuje, co prowadzi do sytuacji, w których całe kamienice w centrach miast są przekształcane w "hotele", a mieszkańcy zmagają się z hałasem, wyższymi czynszami i brakiem mieszkań na wynajem długoterminowy.

Unia Metropolii Polskich postuluje, by wprowadzić obowiązek rejestracji najmu krótkoterminowego oraz lepszą współpracę platform z samorządami. Dzięki temu miasta miałyby większą kontrolę nad tym, co dzieje się na ich terenie, a mieszkańcy mogliby odetchnąć z ulgą.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com