TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2025-06-02 - Ceny wyjazdów spadają kolejny raz

Ceny wycieczek spadają, czy to oznacza brak popytu na wyjazdy? Jeśli tak to w wakacje szykować się będą ciekawe oferty last minute.

reklama


To zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2025 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 4 do 10 sierpnia 2025. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 29 maja 2025 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 22 maja 2025, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 30 maja 2024 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).





W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025 spadła o 72 złote. Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano wyspie Korfu - o 280 złotych, a nieco mniejsze spadki miały miejsce na Teneryfie i w Maroku - o po 247 złotych. Największy wzrost średnich cen wycieczek miał miejsce na Malcie - o 298 złotych, a mniejsze były zwyżki na Sardynii (poprzednio był tam znaczny spadek cen) i w Bułgarii - o średnio 145 i 46 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 7 i 20 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.










W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 4 - 10 sierpnia 2025 spadły na wszystkich wiodących kierunkach za wyjątkiem Bułgarii, w której wzrosły o średnio 46 złotych. Na pozostałych kierunkach notowano zniżki, w tym większe w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 152 i 109 złotych, a stosunkowo nieduże w Egipcie i w Turcji - o 26 i 12 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2025 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 5 złotych (poprzednio była wyższa o 25 złotych). Największe roczne zniżki cen wycieczek kolejny raz odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 719 złotych, a mniejsze na Lanzarote i hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 500 i 369 złotych. Największe roczne wzrosty cen wyjazdów miały tym razem miejsce na Malcie - o 878 złotych oraz w Portugalii i na Majorce - o średnio 388 i 275 złotych.





W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2024 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 75 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja kształtowała się w dalszym ciągu na istotnie bardziej korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, choć nadal w mniejszej skali niż w wielu miesiącach pierwszej połowy sezonu lato 2024.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,69 zł/litr wobec 3,25 zł/litr, czyli była o 17,2 procent niższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była niższa o 22,2 procent, a przed dwoma tygodniami była niższa o 27,0 procent. Natomiast w relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta pozostawała w ostatnim tygodniu nadal silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie o prawie 1,5 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 1,0 procent, a przed dwoma o 1,3 procent. Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek od ponad dwóch lat sprzyja organizatorom. Tym razem zawierał się on nadal w dość korzystnym przedziale -120/-130 złotych, chociaż mniej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -135/-145 złotych i przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -175/-185 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawienia.










Wśród wiodących kierunków średnie ceny wycieczek wzrosły w ciągu roku w Bułgarii, Egipcie i w Turcji - o 220, 186 i o skromne 7 złotych. Z kolei największe roczne zniżki cen odnotowano w Grecji - o 136 złotych, a niewiele mniejsze na Wyspach Kanaryjskich - o 117 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach najistotniejsze zwyżki cen w ujęciu rocznym tym razem odnotowano na Malcie, w Portugalii i na Majorce - o 878,
388 i 275 złotych, a nieco mniejsze w Albanii i na Cyprze - o 205 i 162 złote. Obniżyły się natomiast znacząco ceny wyjazdów do Maroka, Tunezji, Hiszpanii kontynentalnej i Włoch - o średnio 240, 207, 176 i 79 złotych.

W ujęciu dwuletnim, czyli wobec sezonu 2023 zniżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu, na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 272, 176 i 141 złotych, a zdrożały do Bułgarii i Turcji - o 214 i 16 złotych. Wśród mniej uczęszczanych kierunków znaczący dwuletni wzrost cen wycieczek odnotowano na Malcie, Majorce, Cyprze i w Portugalii - o 862, 315, 256 i 217 złotych. Obniżyły się natomiast w tym ujęciu ceny do Maroka, Tunezji, Albanii, Włoch i Hiszpanii kontynentalnej- o 585, 331, 186, 44 i 18 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu 2025 najbardziej obniżyły się w biurach ETI, Join Up i Best Reisen- o około 310, 260 i 190 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były mniejsze w granicach od około 100 złotych (biuro Anex), aż do zwyżek o prawie 800 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich rozszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzydziestym dziewiątym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2025 na pozycji lidera pozostało biuro TUI Poland z liczbą 63 ofert (poprzednio 60 ofert, przed rokiem 57, a przed dwoma laty 44 oferty).

Organizator ten wyprzedził biuro Itaka z liczbą 53 ofert (poprzednio 55 ofert, przed rokiem 45, a przed dwoma laty 36 ofert), oraz biuro Coral Travel z liczbą 49 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 47, a przed dwoma laty 39 ofert). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Joint Up - 8 i 7 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Rainbow - 13 i 6 ofert , na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 9 ofert, a na tureckich biura Anex - 8 ofert oraz Itaka - 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Anex i Rainbow - 6 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland oraz Itaka - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło pozycję w Grecji i Bułgarii , biuro Itaka poprawiło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i Bułgarii, a biuro Coral Travel w Egipcie.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym dziewiątym w tym sezonie letnim zestawieniu nastąpiła jedna zmiana w zakresie składu biur podróży - na pozycję piątą weszło biuro TUI Poland, a tabelę opuściło biuro Best Reisen. Na jej czele już po raz szesnasty z rzędu pozostawało biuro Grecos.





Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Grecos, Rego-Bis i Coral Travel. W tegorocznej tabeli, w porównaniu z zeszłym sezonem w skład pierwszej piątki weszło biuro Join Up (na pozycję trzecią), a opuściło ją biuro Rego-Bis.





Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2025) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 4 i 4,5 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych.






Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com