TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2024-10-22 - Zakopane ofiarą wysokich cen

Zakopane i okolice zmagają się z poważnym problemem braku rąk do pracy w branży turystycznej. Według ocen przedstawicieli branży braki kadrowe sięgają nawet 30% w niektórych zawodach. Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej zwraca uwagę, że obecnie znalezienie pracy w tej branży to kwestia zaledwie kilkunastu minut.

reklama


W pierwszej chwili po wybuchu wojny na Ukrainie, liczono, że pracownicy z tego kraju wypełnią te luki, jednak nie udało się to. W przeszłości to wschodnia Polska dostarczała na Podhale pracowników sezonowych, ale pandemia i zwolnienia doprowadziły do zmian na rynku pracy. Pracownicy turystyki mają teraz przewagę, a przedsiębiorcy borykają się z brakami.

Niestety to wysokie ceny nieruchomości, a zatem i wysokie koszty życia, w tym ceny wynajmu mieszkań sięgające 2,5-3 tys. zł miesięcznie, zmuszają wielu Ukraińców do opuszczenia Podhala. Nawet nieco lepsze wynagrodzenia nie pokrywają wzrostu kosztu życia, przez co nie da się nic zaoszczędzić.

W związku z tą sytuacją pracodawcy w regionie szukają pracowników poza Europą, zatrudniając osoby z Nepalu, Pakistanu oraz Indii, którym zapewnia się noclegi na miejscu. Rośnie także zainteresowanie zatrudnieniem seniorów powyżej 65 roku życia, którzy mimo emerytury są wciąż zdolni do pracy. Pomimo wzrostu wynagrodzeń o 15-18% w porównaniu do innych regionów Polski, chętnych do pracy wciąż brakuje. Stawki dla pokojówek i recepcjonistów wahają się od 28 do 38 zł brutto za godzinę, ale to nie wystarcza, by przyciągnąć wystarczającą liczbę pracowników, a obawa o odpływ klientów utrudnia dalsze podnoszenie cen usług, które mogłoby umożliwić danie lepszych płac pracownikom.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com