TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Organizacje z sektora podróży i turystyki reagują na ponowne wprowadzenie przez kilka państw członkowskich ograniczeń w podróżowaniu dla w pełni zaszczepionych podróżnych w odpowiedzi na nową mutację Omikron.
reklama
Przedstawiciele branży podkreślają, że zburzyło to plany niezliczonych tysięcy osób mających nadzieję na przekroczenie granic w celu odwiedzenia przyjaciół i rodziny w czasie wakacji, a także ponownie naraziło biura podróży i operatorów na straty finansowe. Zmiana ograniczeń w podróżowaniu w bardzo krótkim czasie osłabia zaufanie podróżnych i podważa wszystkie dotychczasowe wysiłki, w tym unijny certyfikat covidowy, czynione na rzecz zniesienia ograniczeń w przemieszczaniu się osób zaszczepionych i wyleczonych.
Organizacje turystyczne, we wspólnym komunikacie wzywają rządy do zastosowania się do konkluzji Rady UE z 16 grudnia, aby "kontynuować skoordynowane wysiłki w celu reagowania na rozwój sytuacji w oparciu o najlepsze dostępne dowody naukowe". Pod apelem podpisały się m.in. Europejskie Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki, , HOTREC, czy Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA), czy Światowa Rada Turystyki i Podróży.
Nowe wytyczne ECDC wskazują, że wariant Omikron jest obecnie obecny w całej Europie, a zakażenia są w przeważającej mierze wywoływane przez transmisje środowiskowe, a nie przypadki związane z podróżami. ECDC zaleca wzmocnienie niefarmakologicznych działań interwencyjnych (NPI), takich jak unikanie dużych zgromadzeń publicznych lub prywatnych, zachęcanie do stosowania masek na twarz, telepracy itp. Nie ma zaleceń dotyczących ponownego wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu. Jest to zgodne z wcześniejszą oceną, że ograniczenia w podróżowaniu są nieskuteczne w ograniczaniu przenoszenia wirusa, hospitalizacji lub zgonów.
Święta Bożego Narodzenia i zimowe urlopy narciarskie stanowią okres ważny dla turystyki. Według danych Eurostatu 2018/19, 33,7% wszystkich noclegów spędzonych w turystycznych obiektach noclegowych w UE-27 przypadło na sezon zimowy (od listopada do kwietnia włącznie). Liczba noclegów w krajach Unii Europejskiej w sezonie zimowym 2020-2021 spadła o 71 proc. w porównaniu z sezonem zimowym 2018-2019. Jest to również ważny okres dla planowania nadchodzących wakacji letnich. Z powodu nieregularnych ograniczeń w podróżowaniu Europa po raz kolejny straci ważny sezon turystyczny. - można przeczytać w treści komunikatu.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami