TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Amerykański i brytyjski paszport tracą na znaczeniu. Które dokumenty podróży otwierają zatem najwięcej granic? Henley & Partners opublikował niedawno najnowszą edycję rankingu paszportów.
reklama
Na czele zestawienia pozostaje Singapur z bezwizowym dostępem do 193 z 227 destynacji na świecie. Kraje azjatyckie nadal przodują w globalnym wyścigu mobilności, a Japonia i Korea Południowa zajmują ex aequo drugie miejsce, zapewniając swoim obywatelom bezwizowy dostęp do 190 destynacji.
W reszcie pierwszej piątki znajduje się silna reprezentacja krajów europejskich. Siedem paszportów UE dzieli trzecie miejsce - Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy i Hiszpania, wszystkie z dostępem do 189 destynacji. Kolejna grupa siedmiu europejskich krajów, z bezwizowym wjazdem do 188 destynacji, zajmuje ex aequo czwarte miejsce - Austria, Belgia, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia i Szwecja - podczas gdy Nowa Zelandia, jedyny kraj, który podważył dominację regionu, plasuje się na piątym miejscu ex aequo z Grecją i Szwajcarią. Polski paszport znalazł się na siódmym miejscu w zestawieniu, razem australijskim, czeskim, węgierskim i maltańskim. Paszporty tych krajów pozwalają na bezwizowy wjazd to 185 destynacji.
Na drugim końcu globalnego spektrum mobilności, Afganistan nadal znajduje się na samym dole rankingu, a jego obywatele mogą bez wizy dostać się do zaledwie 25 destynacji - co stanowi oszałamiającą różnicę w mobilności, wynoszącą 168 dkrajów między paszportami z najwyższą i najniższą pozycją w rankingu.
Wielka Brytania i Stany Zjednoczone spadły o jedno miejsce w globalnym rankingu paszportów od stycznia, kontynuując długoterminowy trend spadkowy. Kiedyś najpotężniejsze paszporty na świecie - Wielka Brytania w 2015 roku i Stany Zjednoczone w 2014 roku - obecnie zajmują odpowiednio 6. i 10. miejsce. Wielka Brytania oferuje obecnie bezwizowy dostęp do 186 destynacji, podczas gdy Stany Zjednoczone pozostają w tyle z liczbą 182. Warto zauważyć, że Stany Zjednoczone są obecnie o krok od całkowitego wypadnięcia z pierwszej dziesiątki po raz pierwszy w 20-letniej historii indeksu.
Ranking można znaleźć pod adresem www.henleyglobal.com
Indie odnotowały największy skok w rankingu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, awansując o osiem miejsc z 85. na 77. miejsce, pomimo dodania zaledwie dwóch destynacji do swojego bezwizowego stanu, który obecnie wynosi 59. Arabia Saudyjska natomiast odnotowała największy wzrost w bezwizowym dostępie, dodając cztery destynacje od stycznia. Ich łączna liczba wynosi obecnie 91, co awansuje królestwo o cztery miejsca na 54. pozycję.
Długoterminowa retrospektywna analiza indeksu ujawnia ogólną globalną zmianę w kierunku większej otwartości, większej mobilności i rosnącej siły paszportowej. W ciągu ostatniej dekady ponad 80 paszportów awansowało o co najmniej 10 miejsc, a średnia globalna liczba destynacji, do których podróżni mogą wjechać bezwizowo, wzrosła prawie dwukrotnie, z 58 w 2006 roku do 109 w 2025 roku.
Zjednoczone Emiraty Arabskie nadal wyróżniają się wśród najszybciej rozwijających się krajów, awansując o 34 miejsca w ciągu ostatnich 10 lat z 42. na 8. miejsce, co czyni je jedynym krajem, który awansował, a który znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu. Kolejnym godnym uwagi zwycięzcą są Chiny, które również awansowały o 34 miejsca, z 94. na 60. od 2015 roku - co jest szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę, że w przeciwieństwie do innych krajów, które awansowały, Chiny nie uzyskały jeszcze bezwizowego dostępu do strefy Schengen.
Awans Chin został jednak wsparty przez znaczący krok w kierunku większej otwartości. Według Indeksu Otwartości Henleya, który klasyfikuje wszystkie 199 krajów na świecie według liczby narodowości, którym zezwalają na wjazd bez uprzedniej wizy, Chiny przyznały bezwizowy dostęp do ponad tuzina nowych paszportów od stycznia, zwiększając swój łączny wynik otwartości do 75 krajów, co stanowi znaczącą zmianę, biorąc pod uwagę, że zaledwie pięć lat temu zezwoliły na bezwizowy wjazd do mniej niż 20 krajów.
Wśród godnych uwagi państw, które w 2025 roku znajdą się na chińskiej liście krajów bezwizowych, znajdują się Bahrajn, Kuwejt, Oman i Arabia Saudyjska - co oznacza, że obywatele wszystkich krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej mogą podróżować do Chin bez konieczności posiadania wizy - a także kilka krajów Ameryki Południowej, w tym Argentyna, Brazylia, Chile, Peru i Urugwaj. Przyznanie przez Chiny bezwizowego dostępu do kilku państw europejskich w ciągu ostatnich dwóch lat przyczyniło się również do dominacji europejskich paszportów na szczycie indeksu Henley Passport Power Index, który mierzy odsetek globalnego PKB, jaki każdy paszport zapewnia posiadaczom bezwizowym.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami