TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Odkąd Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Katarem, państwo próbuje się ratować. Teraz ogłasza zniesienie ze skutkiem natychmiastowym wiz dla obywateli 80 państw. Działania mają zachęcić do odwiedzania kraju, który dwa miesiące temu został objęty blokadą przez kraje arabskie Zatoki Perskiej.
reklama
Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania wizy? Państwa strefy Schengen, w tym Polski, oraz m.in. USA, Turcji i Indii. Potrzebny jest tylko ważny paszport. Dotychczas Polacy, którzy chcieli polecieć do tego kraju byli zmuszeni do kupna na lotnisku w Ad-Dauha wizy kosztującej ok. 25 euro. Obywatele 33 państw będą mogli przebywać w emiracie do 180 dni, a pozostałych 47 państw do 30 dni.
Poluzowanie systemu wizowego spowoduje, że Katar stanie się najbardziej otwartym państwem w regionie- powiedział Hassan al-Ibrahim z Katarskiej Organizacji Turystycznej. Najwięcej skorzystają słynne Qatar Airways, które są jednym z największych przewoźników lotniczych na świecie. Agencja Reutera twierdzi, że zniesienie wiz jest środkiem mającym na celu rozbudowę gospodarczych i dyplomatycznych relacji Ad-Dauhy z krajami spoza regionu.
Co ciekawe,od 3 sierpnia obowiązują przepisy na mocy których osoby z prawem stałego pobytu mają możliwość do częściowego korzystania z państwowego systemu socjalnego, w tym edukacji oraz służby zdrowia. Nowe prawo dotyczy pracowników z "umiejętnościami, których potrzebuje państwo", oraz dzieci obywatelek Kataru w małżeństwach z obcokrajowcami. Zagraniczni pracownicy, głównie z Azji, stanowią ok. 90 proc. ludności blisko trzymilionowego Kataru.
Działania te mają wykazać, iż Ad-Dauha jest gotowe do organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku. Według katarskiego komitetu zajmującego się organizacją pucharu świata, sankcje państw arabskich nie wpłyną na przygotowania do turnieju.
Przed blokadą Katar był mocno zależny od swoich arabskich sąsiadów z Zatoki Perskiej. Odwiedzający z państw bojkotujących obecnie emirat stanowili około połowy wszystkich turystów; zawieszone przez te państwa połączenia lotnicze Qatar Airways stanowiły ponad jedną czwartą wszystkich lotów przewoźnika z Ad-Dauhy. Arabia Saudyjska 5 czerwca zerwała stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając go m.in. o wspieranie terroryzmu oraz nadmierne zbliżenie z Iranem. W ślad za Rijadem poszły Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kraje te zablokowały połączenia lotnicze, morskie i lądowe z emiratem. Ad-Dauha odrzuca oskarżenia arabskich sąsiadów.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami