TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2019-01-18 - Gdzie Polacy spędzą ferie?

Na ferie wybiera się 13,5 mln Polaków - wynika z badania dot. planów Polaków na ferie opublikowanego przez Mondial Assistance.

reklama


Wśród osób, które decydują się na feryjny wyjazd ponad 2 mln (15%) wyjedzie za granicę, a ponad 11,4 mln (85%) pozostanie w Polsce.

"W tegorocznym sezonie ferii zimowych Polacy najczęściej deklarują wyjazd na 6-7 dni (39%), na 3-5 dni (29%) a na 8-10 dni co piąty badany planujący wyjazd. Dłuższy wyjazd planują osoby wybierające się za granicę. Podróż czterech na dziesięciu badanych trwać będzie 8-10 dni, co czwarty wyjedzie na 6-7 dni, a 15% osób spędzi nawet 2 tygodnie poza Polską. Przeciętnie Polacy planują wydać na zimowy wyjazd 1-1,5 tysiąca złotych na osobę. Wydatki te różnią się w zależności od kierunku wyjazdu. Na podróż zagraniczną Polacy wydadzą przeciętnie 2-3 tysiące zł." - tak wyniki badania komentuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

Najpopularniejsze: Austria, Niemcy, WÅ‚ochy

Największą popularnością wśród badanych planujących ferie za granica cieszy się Austria (17%). Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (12%). Kolejne miejsce zajmują Włochy (10%). Głównym celem wyjazdów zagranicznych jest zwiedzanie/wycieczki (41%), nocne życie/wyjścia do pubów, restauracji (ponad 34%) oraz narty/snowboard (34%).

"Warto dodać, że rok rocznie do Niemiec jeździ wielu Polaków. Sytuacja ta jest spowodowana głównie wyjazdami do rodziny. Wśród osób zamierzających zorganizować swój wypoczynek w kraju 80% badanych chce wyjechać w góry, 12% nad morze, a 4% wybiera się do innego miasta. Najpopularniejsze formy aktywności to piesze wycieczki/wędrówki (ponad 47%), zwiedzanie, wycieczki (ponad 46%) oraz narty, snowboard (ponad 45%)." - dodaje Tomasz Frączek.

78% wyjeżdżających na zagraniczne ferie zimowe kupi polisę podróżną





Większość Polaków planujących wyjazd na ferie zimowe, niezależnie od tego czy wyjeżdża za granicę, czy spędzi ten czas w Polsce, zamierza wykupić ubezpieczenie. 28% planuje kupić je samodzielnie w internecie, prawie 20% u agenta, a 10% będzie miało wykupione je przez biuro podróży. Te proporcje zmieniają się uwzględniając kierunek wyjazdu. Zdecydowana większość Polaków planujących tegoroczne ferie zagraniczne zamierza wykupić ubezpieczenie. Deklaruje to ponad 78% osób.

"Oznacza to, że Polacy sÄ… Å›wiadomi potężnych kosztów leczenia w innych krajach. Szczególnie ważne jest, aby osoby planujÄ…ce jazdÄ™ na nartach lub snowboardzie wybraÅ‚y polisÄ™ dedykowanÄ… specjalnie im lub zawierajÄ…cÄ… stosowne zwyżki. Oprócz zakresu ubezpieczenia powinniÅ›my zwrócić uwagÄ™ na wysokość sumy kosztów leczenia i assistance. Polisy dedykowane narciarzom majÄ… w sobie jeszcze jeden niezmiernie ważny skÅ‚adnik - ubezpieczenie odpowiedzialnoÅ›ci cywilnej. Kolejnym ważnym elementem jest ubezpieczenie sprzÄ™tu narciarskiego. Rekomendujemy polisy na kwotÄ™ nie niższÄ… niż 80 tysiÄ™cy zÅ‚otych dla kosztów leczenia i assistance oraz nie mniej niż 100 000 zÅ‚ dla OC. PamiÄ™tajmy, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których bezpÅ‚atna jest pomoc ratowników górskich. We WÅ‚oszech i Austrii za koszt akcji ratunkowej pÅ‚aci poszkodowany. JeÅ›li interwencja wymaga wykorzystania helikoptera ratunkowego może wynieść ona minimum kilka tysiÄ™cy euro." - komentuje Tomasz FrÄ…czek.

Ryzyko nabawienia się kontuzji na stoku jest duże, a leczenie np. potrąconego narciarza to koszt nawet kilkuset tysięcy złotych. Również odkupienie zniszczonego sprzętu jest znacznym wydatkiem.

"W jednym z ostatnich sezonów zimowych udzieliliśmy pomocy Polakowi, który w wyniku wypadku na stoku doznał poważnego urazu głowy oraz złamania żeber. Niezbędny okazał się transport śmigłowcem do szpitala, hospitalizacja oraz transport medyczny do Polski w eskorcie lekarza i pielęgniarki. Całość poniesionych kosztów wyniosła ponad 81 tysięcy złotych. Kosztowne są także sprawy OC. Ponad 220 tysięcy wyniosły roszczenia Austriaczki, w którą na stoku wjechał nastolatek powodując u niej liczne urazy, stłuczenia i złamania. Roszczenia poszkodowanej dotyczyły m.in. zwrotu za leki, przejazdy, odszkodowania za ból i cierpienie oraz za niezdolność do pracy." - posumował Tomasz Frączek.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com