TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Choć karta EKUZ pokrywa tylko niewielką część potencjalnych wydatków na leczenie za granicą, to do końca sierpnia 2019 roku NFZ wydał niemal o 200 tys. więcej kart w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.
reklama
Popularność EKUZ ciągnie rośnie. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 roku po raz 9. z rzędu padnie rekord wydanych kart. Tylko do końca sierpnia Polacy wyrobili przeszło 3,1 mln EKUZ - to ponad 2-krotnie więcej niż w całym 2010 roku. Przed rokiem obecna liczba kart osiągnięta została dopiero we wrześniu, natomiast w sierpniu była o ok. 200 tys. mniejsza.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) upoważnia jej posiadacza do korzystania z usług publicznej służby zdrowia w 28 krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii i Islandii. Mając EKUZ, można korzystać z leczenia w kraju pobytu na zasadach, które obowiązują jego obywateli.
Od czerwca bieżacego roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył ważność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego z 18 miesięcy do 3 lat.
To dobrze, że Polacy myślą o swoich wakacjach nie tylko w kontekście wrażeń czy atrakcji, ale także pod kątem zdrowia. Popularność EKUZ oznacza wzrost świadomości, że zagranicą może nam się coś przydarzyć. A skoro tak, to lepiej jeszcze w Polsce zapewnić sobie dostęp do lekarza. Kłopot w tym, że EKUZ daje dostęp do publicznych świadczeń dostępnych obywatelom państwa, w którym spędzamy urlop. A za wiele z nich po prostu trzeba płacić - mówi Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.
Wyrabiając kartę należy pamiętać, że znana z Polski opieka w ramach NFZ może wyraźnie różnić się od tego, co poza krajem zapewni nam EKUZ. Przede wszystkim nie obejmuje ona transportu medycznego do Polski oraz wizyt w prywatnych gabinetach lekarskich.
Rozwiązaniem takich problemów jest kupno ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd. Polisa turystyczna uzupełnia EKUZ o te elementy, które albo są dodatkowo płatne w ramach publicznej opieki zdrowotnej, albo ta opieka w ogóle ich nie obejmuje - dodaje Jakub Nowiński z Superpolisy Ubezpieczenia.
Polisa turystyczna przede wszystkim zapewnia pokrycie kosztów leczenia bez konieczności współpłacenia, a także ratownictwa i transportu medycznego - od pomocy i transportu z miejsca zdarzenia do szpitala, po transport do kraju pod opieką lekarza. W ramach polisy można skorzystać z całodobowego dostępu do centrum pomocowego, które organizuje wsparcie za granicą. Ubezpieczenie oferuje również dodatkowe rodzaje ochrony, jak np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie NNW czy bagażu podróżnego.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami