TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2018-10-05 - Cuda dawnej techniki czyli Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Muzeum stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Oprócz ciekawych ekspozycji, w muzeum poznamy m.in. proces produkcji gazu z węgla.
reklama
Zmagamy się z żywiołem, każdy kolejny eksponat przynosi refleksję - rozwijamy się, doskonalimy każdego dnia. Spacerując po Muzeum nie zanurzamy się tylko w Historii. Napotykamy tu czynności znane i oczywiste, codzienne. Takie same od niepamiętnych czasów, tylko wykonane inaczej. Pewne są teraz tylko nasze emocje towarzyszące zwiedzaniu. Naszej ciekawej, pouczającej i dzisiaj niekończącej się podróży. - te słowa są przesłaniem, są opisem misji, jaką niesie swoim istnieniem ten obiekt. Dzięki trosce władz Polskiej Spółki Gazownictwa ta misja jest realizowana z rozmachem. W miejscu starej gazowni miejskiej funkcjonuje nowoczesny obiekt muzealny na trwałe już wpisany w szlaki turystyczne Opolszczyzny i dolnego Śląska.
Trochę historii
Historia tego miejsca zaczęła się na przełomie wieków XIX i XX . Mroźnego, zimowego dnia 31 grudnia 1901 roku ówczesny burmistrz Paczkowa Pan Bergmann dokonał uroczystego uruchomienia produkcji gazu w nowo wybudowanej gazowni. Budowa obiektu kosztowała 90 tys. marek niemieckich. Produkowany gaz zużywano głównie do oświetlania ulic oraz do podgrzewania i przygotowywania posiłków. W latach 30. z gazu korzystało około 700 odbiorców domowych, co stanowiło prawie 85% ogółu gospodarstw.
Paczków niewiele ucierpiał w czasie działań wojennych. Już w połowie 1945 roku działała gazownia i miejskie oświetlenie gazowe. Po wojnie gazownia weszła w skład utworzonego Przedsiębiorstwa Komunalnego. W latach 1953-56 gazownią kierował Jan Bargiel, który starym zwyczajem zamieszkiwał na terenie obiektu. Od 1957 roku funkcję kierownika pełnił Tadeusz Stygar. W 1969 roku w ramach scalania przemysłu gazowniczego, Przedsiębiorstwo Komunalne przekazało gazownię pod zarząd Zakładu Gazowniczego w Nysie. Kierownikiem został Adam Król. W dniu przekazania załoga gazowni liczyła 26 osób. W 1976 roku w wyniku dalszej reorganizacji gazownictwa połączono Zakłady Gazownicze w Nysie i w Opolu tworząc Zakład Gazowniczy Opole i podległy mu wydział Produkcji i Przesyłu Gazu w Nysie, do którego należała Gazownia w Paczkowie.
W tym czasie trwała już intensywna rozbudowa sieci przesyłowej gazu koksowniczego i związana z tym likwidacja gazowni produkcyjnych. Zbudowany został gazociąg wysokoprężny z Lewina Brzeskiego przez Nysę, Otmuchów do Paczkowa oraz stacja redukcyjna I stopnia na obrzeżach Paczkowa oraz II stopnia na terenie gazowni.
W paczkowskiej gazowni ostatni wózek koksu został ugaszony szampanem 15 lipca 1977 roku.
Wtedy to, w Zakładzie Gazowniczym w Opolu narodził się pomysł, aby jedną z gazowni klasycznych przeznaczyć na skansen. Ze względu na walory zabytkowe, turystyczne i krajobrazowe wybór padł na Paczków - miasto położone w południowo-zachodniej części województwa opolskiego.
Pierwsza wersja muzeum zakładała utrzymanie, jako skansenu urządzeń produkcyjnych oraz zorganizowanie izby pamięci. Po wielu dyskusjach postanowiono rozszerzyć zakres o wystawienie niektórych gazowych przyborów gospodarstwa domowego mających wartość historyczną. W starej gazowni oczyszczono teren ze smoły, pyłów i innych zanieczyszczeń poprodukcyjnych. Zabezpieczono również obiekty gazownicze i przeprowadzono konieczne prace remontowe. Odnowiono piece i urządzenia aparatowni oraz przygotowano budynek starego warsztatu i kuźni do urządzenia w nim sali ekspozycyjnej. Pod koniec lat 70-tych, w wyniku czasu zaburzeń społeczno - politycznych, sprawy muzeum zeszły na dalszy plan działalności zakładu. Nie mniej, w miarę możliwości trwały w gazowni drobne prace przygotowawcze. Sukcesywnie zbierane były stare gazomierze, sprzęt domowy oraz urządzenia techniki gazowej.
Reanimacja projektu pt. Muzeum Gazownictwa w Paczkowie nastąpiła w listopadzie 1991 roku. Muzeum na stałe wpisało się w turystyczne trasy Opolszczyzny, stale rozrastało się a gromadzona coraz większa ilość eksponatów wymagała lepszego wyeksponowania.
W latach 2005- 2007 głownie dzięki staraniom, vice-prezesa ds. Ekonomicznych Górnośląskiej Spółki Gazownictwa Jarosława Wróbla, podjęto modernizację obiektu. Zaangażowano do tego m.in. Pana Marka Mikulskiego współtwórcę Muzeum Powstania Warszawskiego.
12 października 2007 roku Muzeum Gazownictwa zaistniało w nowej formule.
Oprócz działań muzealnych, w obiekcie funkcjonuje baza konferencyjna, prowadzone są spotkania, szkolenia oraz konferencje z wielu dziedzin życia. Muzeum wpisuje się również w działania pro-społeczne, realizuje i wspiera wiele inicjatyw, spotkań z kulturą, koncertów, teatrów lalek, aktywizacji bezrobotnych itd. Na mapie Paczkowa i powiatu nyskiego stało się ważnym punktem wielu wydarzeń, nie tylko muzealnych, na stałe wpisując się w ciąg imprez lokalnych.
Komunikat firmy. Serwis nie odpowiada za treści nieredakcyjne.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami