TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Dane z pierwszego kwartału wskazują na wzrost przychodów z turystyki w Turcji.
reklama
Przychody z turystyki wzrosły o 5,6 procent w pierwszym kwartale w porównaniu z rokiem ubiegłym do 9,45 miliarda dolarów i wynika z danych Tureckiego Instytutu Statystycznego, cytowanych przez internetowe wydanie dziennika Hurriyet Daily News.
Cytowany przez dziennik, minister turystyki Mehmet Nuri Ersoy powiedział, że Turcja jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu wyznaczonego na 2025 rok, zauważając, że był to rekordowy przychód w pierwszym kwartale.
Kraj zamierza w tym roku przyciągnąć 65 milionów turystów i osiągnąć 64 miliardy dolarów przychodów z turystyki.
Przychody z turystyki od turystów wyniosły 9,3 miliarda dolarów, podczas gdy dochody od pasażerów przesiadających się wyniosły 127 milionów dolarów. Około 23,6 procent przychodów z turystyki pochodziło od obywateli Turcji mieszkających za granicą.
Średnie wydatki na turystę wzrosły o 4,8 procent rok do roku do 1022 dolarów. Wyniosły 99 dolarów za noc, w porównaniu z 93 dolarami rok wcześniej.
Udział wydatków na żywność i napoje w całkowitych przychodach z turystyki wyniósł 24,7 procent, wydatki na transport międzynarodowy i wycieczki zorganizowane stanowiły odpowiednio 15,9 procent i 13,1 procent.
Ministerstwo Turystyki osobno poinformowało, że liczba turystów odwiedzających Turcję spadła o 13,1 procent do 2,35 miliona.
W pierwszych trzech miesiącach 2025 roku kraj powitał łącznie 6,7 miliona turystów zagranicznych, co stanowi spadek o 5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
Wliczając Turków mieszkających za granicą, w okresie styczeń-marzec kraj odwiedziło 8,84 miliona osób.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami