TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-06-25 - IGHP: Większość hoteli ma problem z płynnością finansową

Mimo dużych oczekiwań związanych z tzw. długim czerwcowym weekendem, tylko 11 proc. hoteli odnotowało frekwencję powyżej 40 proc. - wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej w czerwcu przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego wśród swoich członków.

reklama


Według badania, 60 proc. otwartych hoteli realizuje niższe ceny, a 30 proc. na tym samym poziomie, co w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zdecydowana większość hoteli (aż 87 proc.) ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Z ankiety przeprowadzonej przez IGHP wynika, że po ogÅ‚oszeniu w marcu pandemii koronawirusa dziaÅ‚alność operacyjnÄ… przerwaÅ‚o 84 proc. hoteli, z których co piÄ…ty nadal pozostaje zamkniÄ™ty.

W pierwszych trzech tygodniach po otwarciu hoteli dominowała frekwencja gości do 10 proc. W tygodniu od 8 do 14 czerwca (Boże Ciało) mimo dużych oczekiwań związanych z tzw. długim weekendem, tylko 11 proc. hoteli odnotowało frekwencję powyżej 40 proc.

By pobudzić popyt na usługi hotelarskie, 60 proc. otwartych obiektów zdecydowało się wprowadzić niższe ceny, a 30 proc. pozostawiło je na tym samym poziomie, co w analogicznym okresie ubiegłego roku.

77 proc. hoteli miejskich i 45 proc. położonych poza miastami deklaruje na lipiec i sierpień br. stan rezerwacji nieprzekraczający 20 proc. posiadanych pokoi. W hotelach pozamiejskich frekwencję powyżej 40 proc. deklaruje tylko 23 proc. obiektów.

1/3 hoteli dokonaÅ‚a redukcji pracowników zatrudnionych na umowach o pracÄ™. Ponad 93 proc. hoteli skorzystaÅ‚o z pomocy paÅ„stwa w ramach tzw. tarcz. Dla co czwartego obiektu pomoc w przeliczeniu na jeden pokój nie przekroczyÅ‚a kwoty 5 tys. zÅ‚, poÅ‚owa otrzymaÅ‚a poniżej 7 tys. zÅ‚, a kolejne 25 proc. uzyskaÅ‚o wiÄ™cej niż 9 tys. zÅ‚. Pozytywnie pomoc paÅ„stwa oceniÅ‚o 5,5 proc. ankietowanych hoteli.

Trudności związane z utrzymaniem płynności finansowej ma zdecydowana większość, bo aż 87 proc. ankietowanych hoteli. 84 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności w 2020 roku.

W ankiecie online przeprowadzonej w dniach 15-16 czerwca 2020 roku przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego wzięło udział 256 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach. 36 proc. z nich to obiekty sieciowe. 75 proc. hoteli położonych jest w miastach, a większość ankietowanych (79,3 proc.) to hotele liczące do 150 pokoi. Dominującymi formami biznesu hotelowego są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (76 proc.).



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com