TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-03-19 - Coraz bliżej wprowadzenia nowego systemu informacji i zezwoleń na podróże do UE

Przedstawiciele prezydencji i Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie przepisów o połączeniu systemu centralnego ETIAS z odpowiednimi unijnymi bazami danych.

reklama


Teraz uzgodnione teksty zostaną przedłożone do politycznego zatwierdzenia stosownym organom Rady i Parlamentu , a następnie przedstawione do formalnego przyjęcia.

Przyjęcie tych przepisów to ostatni krok legislacyjny niezbędny do utworzenia systemu ETIAS, który ma zacząć działać w 2022 r.

ETIAS ma pomóc poprawić bezpieczeństwo wewnętrzne, zapobiegać nielegalnej imigracji, chronić zdrowie publiczne i zmniejszyć opóźnienia na granicach, bo pozwoli identyfikować osoby, które mogą stanowić zagrożenie w jednym z tych obszarów, jeszcze przed ich przybyciem na granice zewnętrzne. ETIAS to także jeden z elementów składowych interoperacyjności pomiędzy bazami danych w dziedzinie WSiSW. Interoperacyjność stanowi ważny cel polityczny w tej dziedzinie, a jego zrealizowanie ma nastąpić do końca 2023 r.

Wstępnie uzgodnione przepisy pozwolą za pośrednictwem systemu centralnego ETIAS przeprowadzać kontrole z wykorzystaniem danych zawartych w systemie informacyjnym Schengen (SIS), wizowym systemie informacyjnym (VIS), systemie wjazdu/wyjazdu (EES), Eurodac i bazie danych z rejestrów karnych dotyczących obywateli państw trzecich (system ECRIS-TCN), a także danych Europolu i Interpolu.

Umożliwią one połączenie systemu centralnego ETIAS z tymi bazami danych i określają dane, do których zapewniony jest dostęp do celów ETIAS, a także warunki i prawa dostępu jednostki centralnej ETIAS i jego jednostek krajowych. Dostęp do odpowiednich danych w tych systemach pozwoli organom przeprowadzać ocenę ryzyka dla bezpieczeństwa lub ryzyka imigracji stwarzanego przez wnioskodawców oraz podejmować decyzję o wydaniu zezwolenia na podróż lub odmowie takiego zezwolenia.

System ETIAS będzie miał zastosowanie do obywateli państw trzecich zwolnionych z obowiązku wizowego, którzy za pomocą aplikacji internetowej będą musieli przez rozpoczęciem podróży uzyskać na nią zezwolenie. Informacje zawarte w każdym wniosku będą automatycznie porównywane z bazami danych UE i odpowiednimi bazami danych Interpolu, tak by stwierdzić, czy istnieją podstawy do odmowy wydania zezwolenia na podróż. W przypadku braku oznaczenia w systemie (trafienia) lub braku elementów wymagających dalszej analizy zezwolenie będzie wydawane szybko i automatycznie. Zakłada się, że będzie to dotyczyć większości wniosków. Jeśli wystąpi trafienie lub pojawi się element wymagający analizy, wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie przez właściwe organy.

Zezwolenie na podróż zachowa ważność przez trzy lata lub do końca okresu ważności dokumentu podróży zarejestrowanego podczas składania wniosku, w zależności od tego, która data jest wcześniejsza. Za każdy wniosek trzeba będzie wnieść opłatę w wysokości 7 EUR.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com