TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2025-04-11 - Mazowsze przyciągnęło więcej turystów

Zachwycające krajobrazy, bogactwo dziedzictwa kulturowego i coraz szersza oferta atrakcji - Mazowsze po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Ubiegły rok przyniósł rekordowe wyniki, które jasno pokazują: turyści - zarówno z kraju, jak i zagranicy - coraz chętniej wybierają województwo mazowieckie jako miejsce na odpoczynek, odkrywanie i inspirujące podróże. Nasz region coraz częściej staje się miejscem nie tylko na krótkie wypady, ale także na dłuższe, bardziej świadome podróże.

reklama


Z roku na rok Mazowsze przyciąga coraz więcej odwiedzających. Dane za 2024 rok mówią jasno: w obiektach noclegowych regionu zatrzymało się aż 6 869 270 osób, co oznacza wzrost o 9,87% w porównaniu z rokiem poprzednim. Takie liczby niezmiernie cieszą! To oznacza, że województwo mazowieckie jest regionem, do którego przyjeżdżamy już nie tylko na jedno- czy dwudniowy odpoczynek, ale chcemy poznać je lepiej i zostajemy tu nawet na kilka dni. Ta zmiana jest zauważalna i bardzo budująca - pokazuje, że Mazowsze stało się przestrzenią, która inspiruje do głębszego odkrywania. Fakt, że coraz więcej osób odwiedza nasz region, to efekt konsekwentnie prowadzonej polityki turystycznej: inwestycji w infrastrukturę, poprawy bezpieczeństwa oraz przemyślanej komunikacji marketingowej. To również konkretne korzyści dla gospodarki - rosnące przychody lokalnych przedsiębiorców, rozwój usług okołoturystycznych, nowe miejsca pracy i większe wpływy do budżetów samorządów. Dla nas to znak, że obrany kierunek działań przynosi realne, długofalowe efekty - zarówno wizerunkowe, jak i ekonomiczne mówi Izabela Stelmańska, prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Liczba turystów krajowych wzrosła o 8,06% - do ponad 5 mln osób (dokładnie 5 005 457), natomiast liczba gości zagranicznych osiągnęła poziom 1 863 813, co daje aż 14,12% wzrostu. Tym samym województwo mazowieckie stało się najczęściej wybieranym regionem w Polsce pod względem liczby noclegów, wyprzedzając tradycyjnie popularne regiony nadmorskie i górskie.

Transport lotniczy na Mazowszu również zanotował znakomite wyniki. W 2024 roku z regionalnych portów lotniczych skorzystało łącznie 24 miliony pasażerów. Liderem pozostaje Lotnisko Chopina, które obsłużyło 21 261 806 osób, notując wzrost o 15,1% względem roku poprzedniego. Lotnisko Warszawa-Radom, z którego skorzystało 112 629 pasażerów, nie zachwyca. Drugie lotnisko w Modlinie z uwagi na uzależnienie do Ryanair zanotowało spadek - obsłużyło 2 697 575 osób. To oznacza spadek o 20,7%.

Zdecydowanym liderem wśród turystycznych destynacji Mazowsza pozostaje Warszawa, którą w 2024 roku odwiedziło aż 5 059 796 turystów. Warszawa pozostaje jednym z najmocniejszych punktów turystycznych nie tylko Mazowsza, ale i całej Polski. To miasto przyciąga zarówno ofertą kulturalną, jak i dużymi wydarzeniami, które mają zasięg ogólnopolski i międzynarodowy. Stolica pełni też ważną rolę jako punkt startowy do odkrywania całego regionu - od Kampinosu po Sierpc. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze, łatwemu dojazdowi i stale rozwijającej się bazie turystycznej, Warszawa jest miejscem, do którego się wraca - nie tylko przy okazji, ale z wyboru podkreśla Jarosław Jóźwiak, wiceprezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Jednak województwo mazowieckie nie kończy się na stolicy. Na kolejnych miejscach pod względem liczby rezerwacji noclegów znalazły się: powiat legionowski (225 850 turystów) oraz powiat pruszkowski (147 313 turystów). Z jednej strony turyści chcą być blisko tętniącej życiem stolicy, z jej szeroką ofertą kulturalną i rozrywkową, z drugiej - coraz bardziej doceniany jest spokój i komfort wypoczynku w mniejszych miejscowościach podwarszawskich - mówi Dorota Zbińkowska, dyrektor biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Dzięki bardzo dobrej komunikacji kolejowej i drogowej, nocleg w Pruszkowie czy Legionowie to nie tylko ekonomiczne, ale też wygodne rozwiązanie - szczególnie dla tych, którzy chcą połączyć relaks z łatwym dostępem do atrakcji stolicy. Co ważne, rośnie też rola wydarzeń kulturalnych - festiwale, koncerty, wystawy coraz częściej stają się głównym magnesem przyciągającym turystów. Mazowsze żyje kulturą przez cały rok i to widać w liczbach.

W 2024 roku wśród mazowieckich atrakcji turystycznych ponownie dominowały instytucje kultury w Warszawie. Łazienki Królewskie przyciągnęły aż 5,5 mln odwiedzających, co oznacza wzrost o 1,03% względem 2023 roku. Na drugim miejscu znalazło się Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z wynikiem 2,67 mln gości (+6,28%), a podium zamyka Zamek Królewski w Warszawie, który odwiedziło 2,14 mln osób (+6,37%).

Kolejne miejsca w rankingu najpopularniejszych atrakcji zajęły:
4. PGE Narodowy - 2,1 mln
5. Muzeum Narodowe w Warszawie - 1,5 mln
6. Kampinoski Park Narodowy - 1,3 mln
7. Suntago - Park of Poland
8. Centrum Nauki Kopernik - 1,04 mln
9. Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie - 983 tys. (+10,46%)
10. Pałac Kultury i Nauki - 888 tys. (+11,72%)

Mazowsze poza Warszawą również przyciąga tłumy. Do najchętniej odwiedzanych atrakcji regionu należały:
1. Kampinoski Park Narodowy - 1,3 mln turystów
2. Suntago - Park of Poland
3. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze - 220 tys. (+81,03%)
4. Julinek Park
5. Farma Iluzji
6. Muzeum Mazowieckie w Płocku - 127 tys.
7. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - 102 tys.
8. Muzeum Wsi Radomskiej - 93 tys.
9. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - 80 tys.
10. Zamek w Liwie - Zbrojownia - 75 tys.

W 2024 roku wśród wyszukiwań dotyczących województwa mazowieckiego najczęściej pojawiały się hasła związane z trzema kategoriami: wypoczynek nad wodą, Mazowsze na filmowo oraz spacery i wędrówki. Internauci najchętniej czytali artykuły o plaży w Serocku i rejsach białą flotą, Jeziorze Kozienickim, pałacu w Patrykozach, kompleksie Suntago - największym parku rozrywki w Europie - oraz Jeruzalu, znanym z planu serialu "Ranczo".

Z kolei największe zainteresowanie w mediach społecznościowych wzbudziły treści poświęcone Łazienkom Królewskim, Nadbużańskiemu Parkowi Krajobrazowemu, Puszczy Kozienickiej, Podlaskiemu Przełomowi Bugu oraz Szlakowi Wkry.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com