TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2019-05-07 - Trend eko w branży winiarskiej

Wina organiczne to aktualnie jeden z głównych światowych trendów. Obecnie niemal każdy liczący się dystrybutor posiada w swoim portfolio ofertę produktów "eko". Przedstawiciele branży przyznają, że w związku z rosnącą świadomością konsumentów, wina oraz inne napoje winiarskie, pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych, posiadają duży potencjał rynkowy.

reklama


Globalnie, wina organiczne stanowią ok. 3,6 % całego rynku wina (jak podaje BeverageDaily). Z badań IWSR wynika, że w 2017 roku na całym świecie wypito ponad 670 mln butelek wina ekologicznego, dla porównania w 2012 było to ok. 350 mln. Ale jak mówią eksperci, świat wina organicznego jest w trakcie pełnej ekspansji, bo też z coraz większą uwagą i troską podchodzimy do tego, co pijemy, jemy, jak żyjemy. Przewiduje się, że do roku 2022 na całym świecie będzie się piło ponad miliard butelek wina organicznego rocznie.

OkoÅ‚o 90 % powierzchni ekologicznych winnic zlokalizowanych jest na terenie krajów Unii Europejskiej. W tej chwili ich obszar przekracza 400 000 hektarów (od 2007 roku wzrósÅ‚ o 234%).

Główni producenci win organicznych to Hiszpania, Włochy i Francja, konsumenci - przede wszystkim Europejczycy. Jak mówi Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, prym wiodą tu Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy - to oni łącznie konsumują połowę światowej produkcji "bio". "Polski nie ma na liście znaczących konsumentów - pijemy bardzo mało wina w ogóle, a udział żywności ekologicznej w polskim rynku spożywczym jest o rząd wielkości niższy od średniej unijnej. Producenci i importerzy branży winiarskiej widzą jednak bardzo duży potencjał w tym segmencie i w ostatnim czasie odczuwają istotny wzrost zainteresowania produktami "eko" wśród konsumentów" - zauważa Prezes ZP PRW.

Wina organiczne dla producenta to praktycznie nowa linia produkcyjna - zauważa Grzegorz Bartol, Prezes firmy Bartex. " Wszystkie operacje muszą się odbywać w pod nadzorem jednostki certyfikującej, począwszy od przyjęcia surowca bazowego do butelkowania włącznie a każde odstępstwo od wcześniejszego planu wymaga ponownej weryfikacji surowców i produktów finalnych. Dodatkowo partie produkcyjne muszą być przebadane przez laboratoria zewnętrzne". Ponadto każdy producent chcący wytwarzać wino ekologiczne, musi poddać się Certyfikacji Uprawnionej Jednostki Zewnętrznej na zgodność z wymaganiami dla produkcji wyrobów "bio".

"Taki produkt musi kosztować wiÄ™cej, gdyż nie jest standardowy i jest go stosunkowo maÅ‚o na rynku" - mówi Grzegorz Bartol. "Brak możliwoÅ›ci wykorzystania pestycydów do ochrony roÅ›lin  podnosi koszty produkcji, dajÄ…c przy tym przeważnie mniejsze plony. Konieczność uzyskania odpowiedniej iloÅ›ci owoców (winogron, jabÅ‚ek, gruszek, aronii itp.) limituje czasami rozpoczÄ™cie produkcji. Normy w zakresie wykorzystania infrastruktury technicznej (zbiorniki , rozlewaczki , węże , rurociÄ…gi) muszÄ… wykluczyć możliwość pomieszania produktów "bio" z innymi. To wszystko powoduje, że zachodzi konieczność planowania produkcji  z dużo wiÄ™kszym zapasam. Powyższe uwarunkowania wpÅ‚ywajÄ… na  zwiÄ™kszone koszty produkcji i cenÄ™ finalnego wyrobu na półce"

Kto stanowi target ekologicznych napojów winiarskich? "To przede wszystkim konsumenci świadomi, lepiej zarabiający. Poszukują oni produktów wysokiej jakości, jak najbardziej naturalnych, ale jednocześnie oczekują od wina smaku i inspiracji. Dla nich bowiem produkty "bio", w tym wina, stanowią element stylu życia" - mówi Jakub Nowak, Prezes firmy Jantoń.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com