TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-01-07 - Neckermann - zostało mało czasu

Wszyscy wierzyciele muszą zgłosić swoje roszczenia co do upadłej spółki Neckermann Sp. z o.o. w odpowiedni sposób w terminie do 17 stycznia 2020. Roszczenia zgłoszone po terminie lub niezgłoszone, mogą zostać obłożone dodatkowymi opłatami za ich zgłoszenie lub nie zostaną rozpatrzone, jeśli będzie już po podziale majątku w sądzie.

reklama


Syndykiem jest Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. w której Bartosz Sierakowski prowadzi sprawę Neckermanna. Sędzią-komisarzem jest SSR Łukasz Grzechnik, którego ustanowił Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XVIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych, ul. Czerniakowska 100A; 00-454 Warszawa. Postępowanie upadłościowe prowadzone jest pod sygn. akt XVIII GUp 1422/19.

Na jakie zwroty mogą liczyć dłużnicy upadłej spółki?

Niestety wygląda, że majątku spółka posiada bardzo niewiele. Według informacji przedstawionych przez p. Bartosza Sierakowskiego majątek Neckermanna stanowi nieco ponad 1 mln złotych w gotówce (było ponad 6 mln, ale zostały wypłacone pensje, odprawy i daniny publiczno-prawne), meble biurowe z wszystkich oddziałów (zajmujące ok. 350 m2 magazynu) oraz Skoda Rapid z 2006. Spółka nie posiada nieruchomości, a znak towarowy Neckermann nie jest jej własnością, chociaż domena internetowa neckermann.pl już tak. Środki do podziału mogły by także dostarczyć rozliczenia ze spółką macierzystą, ale tutaj raczej nie należy oczekiwać na zbyt wiele.

Należności handlowe, jakimi są rozliczenia z agentami, przypadną do kategorii czwartej (z pięciu), ale istnieje szansa, że kategorie 1-3 zostały spłacone. Jednak ponieważ można spodziewać się, że do podziału będzie nie więcej niż 1,5 mln złotych, syndyk zaproponuje zapewne częściowe zaspokojenie wierzycieli.

Wierzyciele Neckermanna, którzy wystawili mu faktury, nie mogą liczyć na odpisanie podatków w tzw. "uldze na złe długi", gdyż pierwszym warunkiem do jej wykorzystania jest dłużnik (...) nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Państwo Polskie więc idzie na rękę tylko w przypadku, gdy będzie miało kogo ścigać za wpłatę podatku podatki.gazetaprawna.pl

Samo zgłoszenie wierzytelności należy dokonać w piśmie procesowym, którego wzór można znaleźć m.in. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.gov.pl

Podając za kancelarią Zimermann Filipiak:
W toku postępowania upadłościowego zostanie sporządzona lista wierzytelności obejmująca wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości, tj. do dnia 11 grudnia 2019 r. włącznie. Wierzyciel, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, powinien w terminie oznaczonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości zgłosić sędziemu-komisarzowi swoją wierzytelność (art. 236 ust. 1 p.u.). Zgłoszenia wierzytelności należy dokonać, w dwóch egzemplarzach, w formie pisemnej zgodnie z udostępnionym wzorem.
zimmermanfilipiak.pl (kancelaria prowadzi osobną stronę poświęconą postępowaniu zimmermanfilipiak.pl/postepowania/neckermann.htm).

Wymogi formalne zgłoszenia wierzytelności zostały uregulowane w art. 239 i 240 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe. W szczególności syndyk poucza wierzycieli, że:




Co doradzają kancelarie prawne, wszelkie roszczenia należy dokładnie udokumentować pamiętając, aby zgłoszenie zawierało dokumenty w oryginale lub ich odpisy poświadczone za zgodność z oryginałem.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com