TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2017-05-22 - PKL: Polacy chcą w góry

Co piąty Polak chce wyjechać na urlop w polskie góry.Turyści najczęściej wybiorą Tatry, w dalszej kolejności Bieszczady i Beskidy. Co ciekawe, jak pokazuje badanie zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Polskich Kolei Linowych, wypoczynek w polskich górach to plan na wakacje deklarowany częściej, niż urlop nad morzem.

reklama


Z przeprowadzonego badania wynika, że największa popularnością cieszy się Tatrzański Park Narodowy. Za jeden z najważniejszych punktów wyjazdu został uznany spacer do Morskiego Oka - aż 78% ankietowany uznało go za konieczność. 54% ankietowanych chce wyjechać koleją linową na Kasprowy Wierch, a 52 % - koleją linowo-terenową na Gubałówkę (która de facto nie jest położona w Tatrach). Samodzielnie wejść na szczyt, np. Rysów lub Giewontu, chciałoby 47% zapytanych. Zakopiańskie Krupówki planuje odwiedzić 42% zapytanych.

Starsi w góry, młodsi nad morze

Wyjechać w polskie góry chciałoby dokładnie 18% Polaków zapytanych w badaniu Polskich Kolei Linowych, a na wybrzeże 17%. Na południe wybierają się przede wszystkim osoby po czterdziestce - stanowią aż 78% wszystkich planujących urlop w górach. Natomiast wśród osób deklarujących urlop nad polskim morzem dominują trzydziestolatkowie - w grupie wiekowej 30-39 aż 38% badanych chciałoby w trakcie urlopu zobaczyć Bałtyk, a wśród wszystkich badanych, którzy nie skończyli 40 lat (w grupie wiekowej 18-39 lat), już co drugi ma takie plany.

Znacząca grupa Polaków - 25% zamierza w tym roku wyjechać za granicę. W domu część lub całość swojego urlopu chce spędzić 32% badanych.

Wakacje w górach to sposób spędzania urlopu preferowany przez osoby z wyższym wykształceniem - aż 24 proc. takich badanych osób chciałoby wyjechać na południe, podczas gdy morze w tej grupie wybiera tylko 19 proc. respondentów. Na szlakach w tym sezonie będzie można spotkać więcej kobiet, niż mężczyzn - o wyjeździe w góry myśli co piąta przedstawicielka płci pięknej i tylko 15 % panów.

Niestety nie da się ukryć, że wyniki badań PKL ostrzegają przed ogromem turystów w Zakopanem i okolicach. Spędzanie wolnego czasu na tatrzańskich szlakach cieszy się niesłabnącą popularnością. Pozostaje mieć nadzieję, że osoby deklarujące chęć wyjścia nad Morskie Oko docierają tam na własnych nogach. Duża popularność gór może być zarówno cieszyć, jak i martwić. Fajnie, że coraz więcej ludzi chce aktywnie spędzać czas, zarabiają na tym i hotelarze i restauratorzy, niemniej duża liczba turystów na najpopularniejszych tatrzańskich szlakach nie pozostaje obojętna dla przyrody.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com