TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-06-23 - Rośnie wzburzenie w branży turystycznej

O tym, że pandemia COVID-19 spowodowała potężny kryzys w branży turystycznej wiadomo nie od dziś. Trudno dziwić się także, że przedsiębiorcy, którzy otrzymują co najwyżej mgliste sugestie, że może jakaś jeszcze pomoc nastąpi, są coraz bardziej zdesperowani.

reklama


W piątek, Turystyczna Organizacja Otwarta skierowała do Skarbu Państwa wezwanie do zapłaty odszkodowania, w związku, z bezprawnymi, jej zdaniem działaniami, które uniemożliwiły pracę przedsiębiorcom. Więcej - Przedsiębiorcy turystyczni pozwą Skarb Państwa?

W poniedziałek, 22 czerwca, na Placu Zamkowym w Warszawie odbył się marsz protestacyjny, w którym udział wzięło około setki osób. Protestujący złożyli w Ministerstwie Rozwoju swoje postulaty:


Ministerialni urzędnicy powtarzają jak mantrę, że pomocą dla branży turystycznej będzie, przyjęty przez Sejm, bon turystyczny. Problem w tym, że na nim skorzysta, tylko niewielka część branży. Nie obejmie on, firm zajmujących się turystyką wyjazdową, większej części przewoźników, przewodników, pilotów itd.

Trudno się dziwić desperacji przedsiębiorców, którzy walczą o przetrwanie swoich firm i ocalenie tysięcy miejsc pracy. Śledząc poczynania władzy, ludzie zajmujący się turystyką wyjazdową, mają prawo czuć się ignorowane. Czy marsz sprawi, że branża turystyczna przestanie być ignorowana? Skoro nie sprawiły tego wielogodzinne rozmowy, liczne wideokonferencje, apele organizacji branżowych, to wątpliwe, aby sprawił to pokojowy marsz zdesperowanych przedsiębiorców. I choć ostatnio wicepremier Emilewicz zmieniła ton wypowiedzi o turystyce, o czym pisaliśmy w aktualności Promyk nadziei na pomoc dla turystyki, to konkretów dalej brakuje, a czas mija. A czasu firmy turystyczne, które już we wrześniu staną m.in. wobec konieczności zwrotu zaliczek, za odwołane imprezy, mają coraz mniej. Ostatnie działania, takie jak zapowiadane wejście na drogę sądową, czy poniedziałkowy protest pokazują skalę wzburzenia ludzi, którzy potrzebują pomocy, aby przetrwać i wrócić do pracy. Warto podkreślić, że pomoc dla branży turystycznej to nie jest jałmużna, a inwestycja, która się zwróci, w postaci np. płaconych podatków. Z punktu widzenia interesów państwa, lepiej pomóc, zagrożonym przedsiębiorcom w przetrwaniu trudnego okresu i umożliwić im dalszą działalność, niż dopuścić do upadku firm, utraty miejsc pracy i utrzymywać nowych bezrobotnych.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2020 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com