TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-07-21 - UNWTO: Liczba przyjazdów turystycznych na świecie spadła o 85 proc.

Największy kryzys w historii turystyki trwa już drugi rok. Od stycznia do maja międzynarodowe przyjazdy turystyczne były o 85% poniżej poziomu z 2019 roku (lub 65% spadek w stosunku do 2020 roku), wynika z danych UNWTO.

reklama


Pomimo niewielkiego wzrostu w maju, pojawianie się kolejnych wariantów COVID-19 i nakładanie ograniczeń ciąży na ożywieniu podróży międzynarodowych. Tymczasem turystyka krajowa w wielu częściach świata odbija się od dna.

Z najnowszych danych UNWTO wynika, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku światowe destynacje odnotowały o 147 mln mniej przyjazdów międzynarodowych (z noclegiem) w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. lub o 460 mln mniej niż przed pandemią w 2019 r. Dane wskazują jednak na stosunkowo niewielką poprawę sytuacji w maju, z przyjazdami zmniejszającymi się o 82% (w porównaniu z majem 2019 r.), po spadku o 86% w kwietniu. Ten niewielki trend wzrostowy pojawił się, gdy niektóre kierunki zaczęły łagodzić ograniczenia, a zaufanie konsumentów nieznacznie wzrosło.

Przyspieszenie tempa szczepień na całym świecie, praca nad skuteczną koordynacją i komunikacją w zakresie stale zmieniających się ograniczeń dotyczących podróżowania, przy jednoczesnym rozwoju narzędzi cyfrowych ułatwiających mobilność, będą miały kluczowe znaczenie dla odbudowy zaufania do podróży i ponownego uruchomienia turystyki - powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili.

W podziale na regiony, Azja i Pacyfik nadal doświadczały największego spadku z 95% spadkiem liczby przyjazdów międzynarodowych w pierwszych pięciu miesiącach 2021 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. Europa (-85%) odnotowała drugi co do wielkości spadek przyjazdów, a następnie Bliski Wschód (-83%) i Afryka (-81%). W obu Amerykach (-72%) odnotowano stosunkowo mniejszy spadek. W czerwcu liczba kierunków z całkowicie zamkniętymi granicami zmniejszyła się do 63, z 69 w lutym. Spośród nich 33 znajdowały się w Azji i regionie Pacyfiku, a tylko siedem w Europie, czyli w regionie, w którym obecnie obowiązuje najmniej ograniczeń w podróżowaniu.

W podziale na podregiony, Karaiby (-60%) odnotowały najlepsze wyniki względne do maja 2021 roku. Rosnące podróże ze Stanów Zjednoczonych przyniosły korzyści kierunkom na Karaibach i w Ameryce Środkowej, a także w Meksyku. Europa Zachodnia, Europa Południowa i Śródziemnomorska, Ameryka Południowa i Ameryka Środkowa odnotowały w maju nieco lepsze wyniki niż w kwietniu.

Z danych Światowej Organizacji Turystyki wynika, że turystyka międzynarodowa powoli nabiera tempa, choć ożywienie jest nadal bardzo kruche i nierównomierne. Rosnące obawy związane z wariantem Delta wirusa spowodowały, że kilka krajów ponownie wprowadziło środki ograniczające. Ponadto niestabilność i brak jasnych informacji na temat wymogów dotyczących wjazdu mogą nadal wpływać na wznowienie podróży międzynarodowych w sezonie letnim na półkuli północnej. Jednak programy szczepień na całym świecie, wraz z łagodniejszymi ograniczeniami dla zaszczepionych podróżnych i wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, takich jak unijny cyfrowy certyfikat COVID, przyczyniają się do stopniowej normalizacji podróży.

Ponadto podróże krajowe są siłą napędową ożywienia w wielu kierunkach, zwłaszcza tych o dużych rynkach krajowych. Liczba miejsc w samolotach krajowych w Chinach i Rosji przekroczyła już poziom sprzed kryzysu, natomiast w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się dalszą poprawę w tym zakresie.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2021 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com