TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
11 lipca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) po raz kolejny wydał istotną decyzję w sprawie interpretacji europejskich praw pasażerów. Wyrok Trybunału w sprawie C-502/18 CS i in. przeciwko przewoźnikowi Czeske aerolinie oznacza, że ochrona przyznawana pasażerom w ramach prawa europejskiego obejmuje wszystkie loty, które opuszczają UE i są zaksięgowane pod tym samym numerem rezerwacji, nawet jeśli opóźnienie było spowodowane przez inną linię lotniczą.
reklama
Szerzej o wyroku pisaliśmy w artykule Kto powinien wypłacić odszkodowanie za opóźniony lot przy połączeniach code-share?
W AirHelp uważamy tę decyzję za realną zmianę zasad gry, mającą znaczący wpływ na prawa pasażerów linii lotniczych w całej Europie. Po raz pierwszy linia lotnicza może być odpowiedzialna za odszkodowanie wynikające z błędów innego przewoźnika. Patrząc z perspektywy pasażera sensowne wydaje się, że może on zażądać rekompensaty od linii lotniczej, która sprzedała mu bilet. Oczekujemy jednak, że wielu przewoźników sprzeciwi się tej decyzji, tak jak to zwykle bywa w przypadkach wzmocnienia praw ich klientów - mówi Christian Nielsen, Chief Legal Officer (CLO) w AirHelp.
W ostatnich latach TSUE kilkukrotnie wyjaśnił i wzmocnił prawa pasażerów w odniesieniu do problemów z połączeniami lotniczymi. W orzeczeniu wydanym w ubiegłym roku w sprawie C-537/17, Wegener przeciwko Royal Air Maroc, sąd stwierdził, że "Prawo do odszkodowania za długie opóźnienia lotów dotyczy rejsów łączonych lecących do państw trzecich z międzylądowaniami poza UE".
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami