TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2023-02-22 - Lotnisko Poznań Ławica płaci mieszkańcom miliony

Poznańskie lotnisko przeznaczyło na odszkodowania dla mieszkańców 143 mln złotych. Ta kwota ciągnie wynik finansowy lotniska w dół.

reklama


Tak duże wydatki na odszkodowania dla mieszkańców są wynikiem ustawnowienia w 2012 Obszaru Ograniczonego Użytkowania (OOU) przez samorząd i przegranych procesów w sądach cywilnych. Obszar OOU obejmuje 10km kwadatowych i znajduje się w num 2,5 tys. budynków zamieszkanych przez około 12 tys. osób.

Do sądu po odszkodowanie miało prawo wystąpić prawie 1700 właścicieli nieruchomości i ponad 1300 faktycznie złożyło przeciwko portowi pozwy jak podał w 2020 roku Marcin Drzycimski dyrektor strategii i rozwoju portu Ławica. Czas na składanie wniosków o odszkodowanie już minął, bowiem były na to 2 lata od momentu uchwalenie OOU. Łączne szacowane wydatki na odszkodowania to ponad 180 mln złotych, więc kwota odszkodowań się będzie dalej powiększać.

Lotnisko bardzo walczy o redukcję kwot odszkodowań i odstąpienie od automatycznych wypłat na podstawie samego umiejscowienia budynku w OOU. Pewnym sukcesem było zeszłoroczne orzeczenie Sądu Najwyższego, które jednak dotyczyło domu w zewnętrznej strefie. Jednak największe problemy z hałasem i konieczność wygłuszania jest w strefie wewnętrznej OOU, co do której SN się nie wypowiadał i co do której są jasne zalecenia techniczne dot. wygłuszania.

W sprawach odszkodowawczych i pomocy mieszkańcom aktywnie działa Radosław Howaniec, radca prawny i pełnomocnik Stowarzyszenia Przyjaciół Przeźmierowa i Baranowa, który przekonuje, że hałas to poważny problem, a odszkodowania za utratę wartości i pokrycie kosztów wyciszenia budynków są za małe. Pełnomocnik podawał, że w Poznaniu można oczekiwać od 14% odszkodowana za utratę wartości nieruchomości w OOU (przeciętnie do 7% w zewnętrznej strefie i 13% w wewnętrznej), podczas gdy realna utrata wartości była dużo większa.

Czy poza utratą komfortu, hałas z lotniska jest problemem? Wydaje się, że tak - przykładowo badania dotyczące zawałów wskazują na pogorszenie rokowań chorego, jeśli był on narażony na hałas www.wirtualnemedia.pl Prawie wszystkie lotniska mają ten sam problem - są w pobliżu miast i terenów zaludnionych. Nie ma obecnie technologii, która pozwoliłaby wznosić się samolotom względnie cicho, więc albo wokół lotnisk będą tereny przemysłowo-gospodarcze, albo wciąż problem hałasu będzie wracał. Temat hałasu, lotnisk i odszkodowań stał się już fabułą dla książek i filmów np. Arthur Hailey "Port lotniczy" 1969, w którym mimo półwiecza przedstawiono wciąż aktualne problemy - jak widać nikt nie znalazł jeszcze na nie dobrego rozwiązania.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com