TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2018-04-11 - Rynek lotniczy w Polsce notuje coraz lepsze wyniki

Polski rynek po raz kolejny uzyskał lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych - czytamy w raporcie ULC. Polskie porty lotnicze obsłużyły w 2017 roku prawie 40 mln pasażerów, co stanowi 18 proc. wzrostu w stosunku do 2016 roku.

reklama


Odnotowano zarówno przyrost liczby operacji pasażerskich, oferowania, jak i współczynnika wypełnienia miejsc w samolocie.Liderem pod względem liczby obsłużonych pasażerów było lotnisko Chopina w Warszawie, z wynikiem ponad 15 mln. Wśród portów regionalnych najwięcej, tj. 5,8 mln pasażerów, obsłużyło lotnisko Kraków-Balice.

Ruch w tym porcie wzrósł w 2017 roku o ponad 854 tys. pasażerów (17 proc wzrostu). Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice odnotował drugi najwyższy wzrost ilościowy w roku (+675 tys. pasażerów i 21 proc.), a trzeci najwyższy wzrost osiągnął port Gdańsk im. Lecha Wałęsy (+615 tys. pasażerów i 15 proc.)- podał Urząd Lotnictwa Cywilnego w wtorkowym komunikacie.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozły o 1, 659 mln więcej pasażerów niż w roku ubiegłym.W przypadku linii lotniczej Ryanair, największe wzrosty ilościowe zanotowano na trasach do/z Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. W przypadku Wizz Air były to Norwegia, Ukraina i Włochy.

Dodatkowo cieszy fakt, iż przewozy czarterowe odrabiają straty. W 2017 roku obsłużono ponad 4 mln pasażerów, co dało prawie 520 tys. pasażerów więcej niż w poprzednim roku i przełożyło się łącznie na 15 proc. wzrost. Najpopularniejszym kierunkiem w ruchu czarterowym, podobnie jak w 2016 roku, była Grecja. Największy wzrost przewozów odnotowano w przypadku lotów do Egiptu, następnie Turcji, a dopiero na trzecim miejscu Grecji.czytamy w raporcie. Wzrosty w przewozach czarterowych w 2017 roku zanotowało w największym stopniu lotnisko Katowice-Pyrzowice, a następnie port Poznań-Ławica. Największy spadek odnotowano w porcie lotniczym im. F. Chopina w Warszawie oraz Kraków-Balice.

W 2017 roku w większości portów lotniczych doszło do wzrostu przewozów regularnych. Spadki zanotowały jedynie lotniska Łódź-Lublinek (spowodowane wycofaniem się z portu przewoźnika Adria Airways) oraz Bydgoszcz-Szwederowo.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com