TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W marcu 2020 r. Francja zgłosiła Komisji Europejskiej środek pomocy w postaci moratorium dotyczącego płatności podatku od lotnictwa cywilnego i opłaty solidarnościowej od biletów lotniczych. To moratorium, z którego korzystały przedsiębiorstwa lotnicze posiadające francuską koncesję, polegało na odroczeniu płatności tych podatków i opłat do 1 stycznia 2021 r., a następnie na rozłożeniu płatności na raty na okres 24 miesięcy, czyli do 31 grudnia 2022 r.
reklama
W kwietniu 2020 r. Szwecja natomiast zgłosiła Komisji środek pomocy w związku z pandemią COVID-19 w postaci systemu gwarantowanych pożyczek w maksymalnej kwocie 5 mld SEK, który miał na celu wsparcie przedsiębiorstw lotniczych posiadających szwedzką koncesję.
Komisja Europejska zatwierdziła środki pomocy. Spółka Ryanair zaskarżyła te decyzje zatwierdzające do Sądu Unii Europejskiej. Sąd oddalił obie skargi, stwierdziwszy, że sporne środki pomocy są zgodne z prawem Unii. Uznał, że domniemywa się, iż szwedzki system pomocy został przyjęty w interesie Unii. Ponadto moratorium wprowadzone przez Francję było odpowiednie do naprawienia szkód gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19 i nie stanowiło dyskryminacji.
Spółka Ryanair wniosła odwołania do Trybunału Sprawiedliwości. Trybunał oddalił dziś wszystkie argumenty podniesione przez spółkę Ryanair i tym samym potwierdził wyroki Sądu. W szczególności Trybunał stwierdził, że pomoc nie może zostać uznana za niezgodną z rynkiem wewnętrznym
z powodów związanych wyłącznie z tym, że jest selektywna lub zakłóca konkurencję lub grozi jej zakłóceniem.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami