TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W dobie koronawirusa, gdy hotele straciły kilkadziesiąt procent przychodów, każdy grosz się liczy. Z uwagi na mniejszy ruch turystyczny, jest teraz idealna okazja, aby rozprawić się z patologią pseudohotelową.
reklama
Serwisy takie jak Airbnb lub wynajem krótkoterminowy via booking czy inne platformy internetowe prowadzi do znanego już dobrze zjawiska uspołeczniania kosztów (tutaj niewygód związanych z częstą wymianą gości i ewentualnym naruszeniem spokoju mieszkańców) przy zachowaniu całości zarobków dla siebie. Co więcej - działalność ta prowadzi do bezprecedensowego wzrostu cen lokali mieszkalnych i utrudnia zaspokojenie potrzeb życiowych mieszkańców popularnych turystycznie miast.
Czeska partia ÈSSD zaproponowaÅ‚a ograniczenie liczby nocy, na które gospodarze Airbnb mogÄ… wynajmować swoje apartamenty w Pradze. Zaproponowano limit 30 nocy w roku. Te wysiÅ‚ki sÄ… krytykowane przez opozycjÄ™ i praski ratusz, który twierdzi, że sam próbuje rozwiÄ…zać problem.
Burmistrz Pragi Zdenìk Høib mówiÅ‚ W przeszÅ‚oÅ›ci można byÅ‚o ograniczyć liczbÄ™ turystów w mieÅ›cie, po prostu zatwierdzajÄ…c okreÅ›lonÄ… liczbÄ™ hoteli o okreÅ›lonej pojemnoÅ›ci w trakcie procesu uzyskiwania pozwoleÅ„ na budowÄ™. (...) Teraz w Pradze miasto nie ma możliwoÅ›ci ograniczenia liczby miejsc noclegowych dla turystów.
Praga ma odczuwalny problem z wynajmem krótkoterminowym, bowiem w ciągu 2 lat liczba miejsc noclegowych oferowanych w Pradze wzrosła z 5537 do ponad 12000 co skutkuje znacznymi uciążliwościami dla mieszkańców.
Być może cała sytuacja jest dobrym punktem do rozmowy z rządami, aby w ramach pomocy dla mieszkańców miast i hotelarzy przede wszystkim uregulował kwestie wynajmu krótkoterminowego.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami