TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2018-11-29 - Krakowskie szopki trafiły na Listę UNESCO

Krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to pierwszy taki wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa z Polski.

reklama


Decyzja zapadła dzisiaj 29 listopada na posiedzeniu Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na Mauritiusie. Sesja trwa od poniedziałku i zakończy się w sobotę. Wśród 800 delegatów z 125 krajów są również przedstawiciele polskich resortów kultury i spraw zagranicznych , krakowskich szopkarzy a także Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.





Szopki z Krakowa są wyjątkowe ponieważ wykorzystuję się lokalne elementy architektoniczne czyli zabytków miasta. Początki sięgają XIX wieku kiedy to wykonywaniem szopek zajmowali się rzemieślnicy z przedmieść Krakowa: Krowodrzy i Zwierzyńca. Najstarsza szopka krakowska znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie; jest to dzieło Michała Ezenekiera z drugiej połowy XIX stulecia. Tradycja konstruowania szopek jest ściśle powiązana z miastem Kraków. Co roku w pierwszy czwartek grudnia twórcy szopek gromadzą się na Rynku Głównym aby prezentować swoje dzieła, które później oceniają eksperci.





Wiosną ub. roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w konsultacji z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i krakowskimi szopkarzami, złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie szopkarstwa krakowskiego na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Był to pierwszy polski tego typu wniosek.






Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com