TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Na temat regulacji krótkiego wynajmu mieszkań przez platformy typu AirBnB i rozwiązywania problemów masowej turystyki w miastach europejskich rozprawiano w Atenach podczas spotkania burmistrzów Aten, Santorini i Florencji.
reklama
Jak informuje Greek Travel Pages, wydarzenie pod tytułem "Turystyczne destynacje w gospodarce współdzielenia" odbyło się z udziałem kadry kierowniczej sektora turystycznego, organów wykonawczych oraz ekspertów związanych z turystyką. W 2017 r. liczba rezerwacji w Airbnb na terenie Grecji osiągnęła 50 900 w 2017 r., co wygenerowało roczny dochód w wysokości 2 800 euro dla każdego gospodarza oraz łączne przychody z turystyki w wysokości 750 mln euro dla greckiej gospodarki- powiedziała podczas imprezy kierowniczka Kampanii Polityki Regionalnej Airbnb, Sofia Gkiousou.
Według szefa greckiego Niezależnego Urzędu Skarbowego (AADE), Giorgosa Pitsilisa, nowo utworzony elektroniczny rejestr AADE dla właścicieli nieruchomości wynajmujących swoje domy za pośrednictwem platform współdzielenia online, obejmuje obecnie 15.000 nieruchomości.
Podczas gdy wiele greckich destynacji skorzystało na rozwoju platform współdzielenia, to jednak niektóre obszary mogą mieć problem z masową turystyka i zbyt dużą liczbą turystów. Przykładem może być wyspa Santorini. W 2012 roku Santorini odwiedziło 750.000 turystów. W ciągu ostatnich kilku lat liczba turystów na wyspie wzrosła do 1,7 mln rocznie. Ponadto ok 15.000 pasażerów dziennie odwiedza Santorini na rejsach wycieczkowych.
Centralne dzielnice Aten również odnotowały wzrost liczby turystów dzięki obecności platform współdzielenia. W 2012 roku miasto odwiedziło 2,5 miliona turystów, podczas gdy w 2017 roku liczba ta wzrosła do 5 milionów. W 2018 roku ma osiągnąć 5,5 miliona- podkreślił burmistrz Aten Giorgos Kaminis. W 2017 r. grecka stolica liczyła 7 300 zarezerwowanych noclegów przez platformę Airbnb.
Co więcej liczba ofert Airbnb w Salonikach przekracza obecnie 2 500. Według wiceprezydenta Salonik ds. turystyki i stosunków międzynarodowych Spyrosa Pengasa, w 2010 r. liczba noclegów wyniosła 1,2 mln, podczas gdy w 2017 r. wzrosła prawie dwukrotnie do 2,3 mln. Konferencja w Atenach koncentrowała się również na zagadnieniu w innych europejskich destynacji, w tym Florencji i Barcelony.
W Florencji tak zwany "podatek miejski", nakładany na apartamenty i płacony przez gości Airbnb podczas rezerwacji (3 euro/noc za osobę) ma przynieść Florencji przychody w wysokości 40 milionów euro. Miasta europejskie powinny dzielić się wszelkimi rozwiązaniami w celu ochrony dziedzictwa kulturowego i zapewnienia wysokiej jakości oferty turystycznej - powiedział burmistrz Florencji Dario Nardella. Na koniec wezwał kraje europejskie do wspólnej pracy nad ramami regulacyjnymi, które później powinny być przedstawione Parlamentowi Europejskiemu i Komisji Europejskiej.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami