TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2025-07-26 - Europejscy turyści nie tracą chęci do wyjazdów

Podróże pozostają priorytetem dla Europejczyków, a 77% planuje odbyć co najmniej jedną podróż między czerwcem a listopadem 2025 r. Pomimo utrzymującej się presji ekonomicznej, większość zamierza utrzymać, a nawet zwiększyć swoje budżety wakacyjne w nadchodzących miesiącach - wynika z raportu "Monitoring Sentiment for Intra-European Travel", opublikowanego przez Europejską Komisję Podróży (ETC).

reklama


Popyt na podróże utrzymuje się na wysokim poziomie we wszystkich grupach wiekowych, a najsilniejsze intencje podróży obserwuje się wśród Europejczyków w wieku 55 lat i starszych - 82% z nich planuje podróż. Tuż za nimi plasują się osoby w wieku 45-54 lat (79%) i 35-44 lat (78%). Chociaż zamiar podróżowania jest nieco niższy wśród osób w wieku 18-24 lat, 66% nadal planuje podróż, pomimo częstszych barier finansowych i czasowych.

Nasze najnowsze dane pokazują, że nawet w obliczu zmieniających się realiów gospodarczych i społecznych, Europejczycy nie są skłonni do kompromisów w kwestii podróży i coraz częściej preferują spokojniejsze destynacje i wyjazdy poza szczytem sezonu. Destynacje powinny wykorzystać ten trend, promując mniej zatłoczone, mniej uczęszczane miejsca, szczególnie w miesiącach przejściowych, oraz wzmacniając swoje zrównoważone działania marketingowe skierowane do europejskich turystów. Takie podejście pozwala nam sprostać zmieniającym się oczekiwaniom turystów, jednocześnie wspierając bardziej zrównoważony i odporny sektor turystyczny w całej Europie - powiedział Miguel Sanz, prezes ETC.

Lipiec i sierpień pozostają najpopularniejszymi letnimi miesiącami wakacyjnymi, wybieranymi przez 25% Europejczyków. Jednak 22% procent Europejczyków planuje wyjazd we wrześniu. To silne upodobanie do podróży wczesną jesienią sugeruje, że znaczna część podróżnych jest otwarta na opcje poza szczytem sezonu, motywowana łagodniejszą pogodą, mniejszymi tłumami i lepszym stosunkiem jakości do ceny

Zdecydowana większość Europejczyków (91%) zamierza podróżować po kontynencie w nadchodzących miesiącach, podczas gdy tylko 8% rozważa wyjazdy poza Europę niewielki odsetek prawdopodobnie związany jest z wyższymi kosztami i utrzymującą się niepewnością geopolityczną za granicą.

W Europie zainteresowanie podróżami krajowymi (26%) i do krajów sąsiednich (33%) utrzymuje się na stabilnym poziomie. Jednak coraz większy odsetek Europejczyków (32%, wzrost o 5% w porównaniu z ubiegłym latem) wybiera bardziej odległe miejsca na kontynencie, wykraczające poza granice swoich krajów sąsiednich. Ta zmiana może być motywowana rosnącym apetytem na doświadczenia kulturowo odmienne, które nadal oferują znajomość, bezpieczeństwo i wygodę podróży wewnątrzeuropejskich.

Region Morza Śródziemnego pozostaje najpopularniejszym regionem w tym sezonie. Hiszpania przoduje jako najchętniej wybierany kraj (13%, wzrost o 5% w porównaniu z rokiem poprzednim), a następnie Włochy (10%), Francja (8%) i Grecja (6%).

Europejczycy są coraz bardziej świadomi nierównomiernego rozkładu ruchu turystycznego w niektórych destynacjach i w szczytach sezonu. Obawy dotyczące "zbyt dużej liczby turystów" w preferowanych lokalizacjach wzrosły o 3% od lata 2024 r., wraz z rosnącym naciskiem na wybór mniej zatłoczonych destynacji obecnie priorytetem dla 11% podróżnych, co stanowi wzrost o 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zgodnie z tymi preferencjami, 55% Europejczyków planuje spędzić wakacje letnie w 2025 r. w mniej popularnych lub oddalonych od głównych szlaków destynacjach, w porównaniu z 48% wiosną 2025 r. Jednocześnie proporcjonalnie spadło zainteresowanie tradycyjnymi miejscami turystycznymi, wybieranymi obecnie przez 45% respondentów.

W tym kontekście samoloty pozostają najpopularniejszym środkiem transportu (53%), cenionym przede wszystkim za szybkość (27%) i przystępną cenę (21%). Jednak rosnące zainteresowanie mniej znanymi destynacjami może kształtować wybory dotyczące mobilności, ponieważ coraz więcej Europejczyków 32%, co stanowi wzrost o 4% rok do roku decyduje się na podróże samochodem, preferowanym ze względu na elastyczność, wygodę i łatwiejszy dostęp do miejsc słabo obsługiwanych przez transport publiczny.

Pomimo utrzymującej się niepewności gospodarczej, 62% Europejczyków planuje utrzymać swoje budżety na podróże na stabilnym poziomie do listopada 2025 r., a 22% spodziewa się większych wydatków co podkreśla wartość podróży w ich życiu. Ogólnie rzecz biorąc, budżety wakacyjne Europejczyków pozostają na podobnym poziomie jak w zeszłym roku. Zauważalny jest jednak wzrost odsetka podróżnych planujących wydać od 1500 do 2500 euro na osobę podczas kolejnej podróży. Ten średni lub wysoki przedział cenowy jest obecnie najczęściej wymieniany, co stanowi wzrost o 3% w porównaniu z latem 2024 r.

Jeśli chodzi o priorytety wydatków w miejscu docelowym, na szczycie listy znajdują się zakwaterowanie (32%) oraz jedzenie i napoje (24%). Jednak preferencje różnią się w zależności od grupy wiekowej. Podróżni powyżej 45. roku życia zazwyczaj stawiają na wygodę i wysokiej jakości posiłki, podczas gdy osoby poniżej 35. roku życia koncentrują się bardziej na doświadczeniach - przeznaczając większą część budżetu na aktywności, zakupy, wellness i ulepszenia stylu życia.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com