TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Unijne kryteria bezpiecznej turystyki, w tym wspólny certyfikat szczepień, powinny być częścią nowej strategii UE na rzecz zrównoważonej turystyki - uznali posłowie z Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego.
reklama
Projekt rezolucji w sprawie ustanowienia unijnej strategii na rzecz zrównoważonej turystyki, przyjęty przez Komisję Transportu i Turystyki 47 głosami za i 2 przeciw, wzywa kraje UE do uwzględnienia sektora turystycznego w swoich planach naprawczych i rozważenia czasowego obniżenia podatku VAT na te usługi.
W projekcie stwierdzono, że pandemia spowodowała zmianę popytu wśród podróżnych w kierunku bezpiecznej oraz bardziej zrównoważonej turystyki. Dokument wzywa państwa członkowskie do pełnego i bezzwłocznego wdrożenia wspólnych kryteriów bezpiecznego podróżowania, wraz z unijnym protokołem bezpieczeństwa zdrowotnego, nakazującym przeprowadzanie testów przed wyjazdem, a w ostateczności stosowanie kwarantanny.
Posłowie chcą wprowadzenia wspólnego certyfikatu szczepień, który mógłby stać się alternatywą dla testów PCR i wymogu kwarantanny, po uzyskaniu wystarczających dowodów, że osoby zaszczepione nie przenoszą wirusa, lub wzajemnego uznawania procedur szczepień. Podkreślają również znaczenie wdrożenia unijnego formularza lokalizacji pasażera oraz opracowania dobrowolnych, interoperacyjnych i anonimowych aplikacji do śledzenia, namierzania i ostrzegania.
Projekt rezolucji wzywa również Komisję do wprowadzenia unijnego znaku higienicznego, który mógłby poświadczać minimalne standardy zapobiegania i kontroli wirusa COVID-19 i mógłby pomóc w przywróceniu zaufania konsumentów do sektora turystyki i podróży.
Posłowie z zadowoleniem przyjmują również portal "Re-open EU" i wzywają kraje UE do przesyłania Komisji jasnych informacji na temat stosowania lub zniesienia przyszłych ograniczeń w swobodnym przepływie.
Europosłowie opowiadają się za koniecznością wyjścia poza pandemię i zastąpienia strategii UE w sprawie turystyki z 2010 roku, aby utrzymać pozycję Europy jako wiodącego kierunku turystycznego. W tekście wezwano Komisję Europejską do utworzenia Europejskiej Agencji Turystyki.
Ponieważ lato jest tuż za rogiem, chcemy uniknąć błędów z przeszłości i wprowadzić jednolite środki w zakresie podróży, takie jak unijny protokół dotyczący badań przed wyjazdem, świadectwo szczepień i europejska pieczęć sanitarna. Turystyka jest jednym z sektorów, które najbardziej ucierpiały w wyniku tej pandemii. Musi być odpowiednio uwzględniona w planach naprawczych państw członkowskich oraz posiadać mechanizm, który jasno pokaże, czy korzysta z unijnego wsparcia - powiedziała posłanka sprawozdawczyni Claudia Monteiro de Aguiar.
Rezolucja w sprawie ustanowienia strategii UE na rzecz zrównoważonej turystyki musi teraz zostać poddana pod głosowanie w pełnym składzie Parlamentu, prawdopodobnie podczas II sesji marcowej.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami