TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Muzeum Auschwitz jest najprawdopodobniej pierwszym muzeum na świecie, dla którego stworzono oficjalną strefę zakazu lotów - poinformowały władze muzeum.
reklama
Ma to pozwolić to na lepsze zabezpieczenie autentycznej poobozowej przestrzeni oraz osób zwiedzających Miejsce Pamięci poprzez m.in. możliwość regulowania lotów dronami nad historycznym terenem odwiedzanym przez ponad dwa miliony ludzi rocznie. Strefa "EP P20 MUZEUM AUSCHWITZ BIRKENAU" została oficjalnie wprowadzona rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 5 marca 2019 r., które weszło w życie 2 lipca.
Z roku na rok rośnie zainteresowanie lotami nad Miejscem Pamięci, drony ułatwiają fotografowanie z nieba nawet osobom prywatnym. Zdarzało się, że kilka takich maszyn było używanych jednocześnie nad terenami poobozowymi bez naszej najmniejszej wiedzy. Rodziło to poważne pytania o bezpieczeństwo zarówno historycznych obiektów, jak i o bezpieczeństwo ludzi przebywających na terenie. Ważne jest również to, iż latający dron, w szczególności w pobliżu grup, zwyczajnie przeszkadza przewodnikom i odwiedzającym. Z tego względu już kilka lat temu zaczęliśmy wprowadzać pewne ograniczenia dotyczące korzystania z tej technologii. Zgody na loty dronem wydawane są niemal wyłącznie ekipom filmowym. Zwykle odbywają się one przed lub po zamknięciu Muzeum. Dotychczas jednak nie mieliśmy narzędzi prawnych, by zapewniać wszystkim bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej znajdującej się nad historycznym poobozowym terenem. Obecnie się to zmieniło i - chyba jako pierwsze muzeum na świecie - mamy możliwość kontroli tego, co dzieje się nad naszymi głowami i nad głowami osób odwiedzających - powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński.
Tereny byłego obozu Auschwitz I znajdowały się do tej pory w strefie zakazu lotów firmy Synthos, z którą ściśle współpracowaliśmy. Natomiast przestrzeń nad byłym obozem Auschwitz II-Birkenau nie była w taki sposób chroniona. Stworzenie oficjalnej strefy ułatwi nam koordynowanie aktywności operatorów dronów, a także innych lotów w Miejscu Pamięci, a także daje Muzeum prawne narzędzia pozwalające na reakcję w przypadku lotów wykonywanych bez naszej zgody - powiedział rzecznik prasowy Muzeum Bartosz Bartyzel.
- Bardzo ważnym aspektem jest nieutrudnianie realizowania zamierzonych, a potrzebnych lotów poza najbliższym sąsiedztwem Miejsca Pamięci. W tym celu przy zarządzeniu strefą będziemy ściśle współpracować zarówno z odpowiednimi służbami, jak i władzami samorządu terytorialnego - dodał Bartyzel.
Informacje o zasadach wykonywania lotów w nowej strefie EP P20 oraz o wymogach dla operatorów dronów znajdują się na specjalnej stronie internetowej auschwitz.org/epp20. Tam także znaleźć można formularz wniosku dotyczącego lotu dronem nad terenem Miejsca Pamięci.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami