TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Sześć krajów może pochwalić się najsilniejszymi paszportami na świecie - wynika z najnowszej edycji rankingu przygotowanego przez Henley i Partners.
reklama
Na szczycie Indeksu Paszportów Henleya 2024,cztery państwa członkowskie UE Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania dołączyły do Japonii i Singapuru i mogą pochwalić się najpotężniejszymi paszportami na świecie, dzięki którym ich obywatele mogą odwiedzić 194 z 227 miejsc na całym świecie bez wiz. Przez ostatnie pięć lat te dwa kraje azjatyckie zajmowały pierwsze miejsce w indeksie (który rankinguje wszystkie paszporty świata według liczby miejsc, do których ich posiadacze mogą uzyskać dostęp bez wcześniejszej wizy).
Dr Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners i twórca koncepcji indeksu paszportowego, twierdzi, że choć ogólna tendencja w historii 19-letniego rankingu zmierzała w stronę większej swobody podróżowania, globalna luka w mobilności pomiędzy tymi na górze i na dole indeksu jest teraz większa niż kiedykolwiek. Średnia liczba miejsc docelowych, do których podróżni mogą dotrzeć bez wiz, wzrosła prawie dwukrotnie z 58 w 2006 r. do 111 w 2024 r. Jednak wraz z wkroczeniem w nowy rok kraje znajdujące się na czołowych miejscach mogą teraz podróżować do oszałamiającej liczby 166 kolejnych miejsc docelowych bez wiz niż Afganistan, który znajduje się na dole rankingu i ma dostęp do zaledwie 28 krajów bez wizy - uważa Christian H. Kaelin.
Na drugim miejscu znalazły się Korea Południowa, Finlandia i Szwecja, oferując ruch bezwizowy do 193 miejsc docelowych, a kolejne cztery kraje UE - Austria, Dania, Irlandia i Holandia - zajęła trzecie miejsce z dostępem do 192 miejsc. Pozostała część pierwszej dziesiątki została w dużej mierze zdominowana przez kraje europejskie, przy czym Wielka Brytania awansowała o dwa miejsca na 4 miejsce z ruchem bezwizowym do 191 miejsc docelowych w porównaniu z zaledwie 188 rok temu. Na piątym miejscu w rankingu znalazły się Grecja, Malta i Szwajcaria. Z kolei Polska, Czechy, Australia i Nowa Zelandia zajęły 6 miejsce ze 189 miejscami docelowymi objętymi ruchem bezwizowym, podczas gdy Stany Zjednoczone utrzymały 7 lokatę z dostępem do 188 miejsc docelowych bez konieczności wcześniejszego posiadania wizy. Minęło dziesięć lat, odkąd Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wspólnie zajmowały pierwsze miejsce w indeksie w 2014 r.
Największe wzloty i spadki
Zjednoczone Emiraty Arabskie w ciągu ostatniej dekady zanotowały największy skok w Henley Passport Index, dodając imponujące 106 kierunków do swojego wyniku ruchu bezwizowego od 2014 r., co oznacza skok o 44 miejsca w rankingu z 55. na 11. miejsce.
Ukraina i Chiny znajdują się także w pierwszej piątce krajów, które w ciągu ostatnich 10 lat uzyskały największą poprawę w rankingach (każdy z nich łącznie zyskał 21 miejsc), a w zeszłym roku oba kraje awansowały o kolejne dwa miejsca. Ukraina zajmuje obecnie 32. miejsce ze 148 kierunkami objętymi ruchem bezwizowym, a Chiny zajmują 62. miejsce w rankingu z dostępem do 85 kierunków bez wizy (w porównaniu z zaledwie 44 w 2014 r.). Choć w ciągu ostatniej dekady Rosja odnotowała wzrost netto w zakresie 24 kierunków, jej wynik i ranking ruchu bezwizowego niewiele zmieniły się od 2017 r. i obecnie zajmuje 51. miejsce z dostępem do 119 kierunków.
Poniżej można zapoznać z się Henley Passport Index
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami