TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Stany Zjednoczone są najpotężniejszym rynkiem podróży i turystyki na świecie - wynika z raportu 2024 Economic Impact Trends Report, przygotowanego przez Światową Radę Podróży i Turystyki (WTTC).
reklama
Wkład turystyki w amerykańską gospodarkę szacowany jest na 2,36 biliona dolarów do gospodarki kraju w zeszłym roku. Po rekordowym roku dla podróży i turystyki sektor ten nadal stanowi filar gospodarek wielu krajów, jednocześnie wspierając miliony miejsc pracy na całym świecie.
Najnowszy raport globalnej organizacji turystycznej ujawnia, że Chiny są drugim najpotężniejszym rynkiem na świecie z wkładem do PKB w wysokości 1,3 biliona dolarów w 2023 r., podkreślając imponujące odbicie, pomimo późnego ponownego otwarcia granic po COVID-19.
Niemcy zapewniły sobie trzecie miejsce z wkładem ekonomicznym w wysokości 487,6 mld USD, podczas gdy Japonia, która w 2022 r. była na 5. miejscu, awansowała na 4. pozycję, wnosząc 297 mld USD.
Wielka Brytania zamyka pierwszą piątkę, wnosząc 295,2 mld USD.
Francja, najpopularniejszy kierunek na świecie, utrzymała szóstą pozycję z wkładem 264,7 mld USD, tuż za nią znalazł się Meksyk z 261,6 mld USD, co pokazuje jego nieustającą atrakcyjność jako głównego kierunku turystycznego.
Indie zajęły ósme miejsce, awansując z poprzedniej 10. pozycji, z 231,6 mld USD, co oznacza znaczną poprawę i podkreśla ich rosnący wpływ w sektorze. Włochy i Hiszpania zamykają pierwszą dziesiątkę, wnosząc odpowiednio 231,3 mld USD i 227,9 mld USD.
WTTC przewiduje, że w ciągu dekady, Chiny staną się największym rynkiem podróży i turystyki, a Indie awansują na 4. pozycję.
Te zmiany ilustrują dynamiczną naturę globalnego sektora podróży i turystyki, w którym rynki wschodzące zyskują na znaczeniu, a tradycyjne potęgi utrzymują swoje mocne strony. Raport podkreśla również kraje, które odnotowują najwyższe roczne wskaźniki wzrostu w zakresie wkładu podróży i turystyki w PKB.
W 2023 r. sektor Chin gwałtownie wzrósł, osiągając zdumiewający wzrost rok do roku na poziomie 135,8%, podczas gdy inne kraje azjatyckie, takie jak Hongkong SAR, Malezja i Filipiny, wkrótce odzyskały siły po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu.
Kiedy patrzymy w przyszłość na rekordowy rok 2024, jasne jest, że turytsyka nie tylko wraca na właściwe tory, ale także jest gotowa osiągnąć bezprecedensowy wzrost. Będziemy nadal priorytetowo traktować zrównoważony rozwój i inkluzywność, zapewniając, że ten wzrost przyniesie korzyści wszystkim i ochroni naszą planetę dla przyszłych pokoleń. Odporność sektora i potencjał innowacji nadal nas napędzają - powiedziała
Julia Simpson, prezes i dyrektor generalna WTTC.
Według raportu wiele kluczowych destynacji skorzysta na wzroście wydatków międzynarodowych w tym roku w porównaniu do poziomu sprzed pandemii, przy czym Arabia Saudyjska odnotuje wzrost o 91,3% w porównaniu do 2019 r. Liderami są Turcja (+38,2%), Kenia (+33,3%), Kolumbia (+29,1%) i Egipt (+22,9%).
W skali światowej wydatki turystów zagranicznych mają wzrosnąć o prawie 16% do 1,9 bln USD, podczas gdy turyści krajowi mają wydać więcej niż kiedykolwiek wcześniej, osiągając 5,4 bln USD, co stanowi wzrost o 10,3% w porównaniu do poziomu z 2019 r.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami