TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-10-06 - W wystawianiu gwarancji nie ma automatyzmu

Bardzo trudna sytuacja na rynku, spowodowana pandemią COVID-19 spędza sen z powiek wielu właścicielom i pracownikom biur podróży.

reklama


Większość organizatorów turystyki ciągle walczy i przetrwanie, jednakże w związku z bardzo niewielką pomocą, jaką otrzymała branża kilku touroperatorów zostało zmuszonych do ogłoszenia niewypłacalności, niektórzy po cichu zakończyli działalność, inni zawiesili działalność z nadzieją na powrót w lepszych czasach. Zapytaliśmy ubezpieczycieli, czy nie przewidują jakichś trudności dla organizatorów, którzy po kryzysie (który się kiedyś musi skończyć) będą chcieli powrócić do działalności, tudzież dla nowych touroperatorów.

Jerzy Świątek, dyrektor Biura Sprzedaży Ubezpieczeń Turystycznych Signal Iduna podkreśla, że w przygotowywaniu ofert gwarancji ubezpieczeniowych nie ma żadnego automatyzmu. Turystyczna gwarancja ubezpieczeniowa musi odpowiadać potrzebom organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającemu nabywanie powiązanych usług turystycznych (PUNPUT). Oferta gwarancji ubezpieczeniowej przygotowywana jest indywidualnie i jest uzależniona od obrotu przedsiębiorcy, oferowanych kierunków imprez, wysokości i terminu przyjmowanych zaliczek na poczet przyszłych imprez oraz sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Nie zamierzamy zmieniać naszego nastawienia i sposobu działania w przyszłości, nie przewidujemy więc zmiany warunków udzielania gwarancji - przekonuje Świątek. W gronie naszych partnerów znalazła się grupa przedsiębiorców, którzy z powodu pandemii już podjęli decyzję o zawieszeniu lub zakończeniu działalności. Rozumiemy ich, jednak nie komentujemy tych decyzji i nie doradzamy przedsiębiorcom w tej kwestii. Każda taka decyzja musi być głęboko przemyślana i uwzględniać specyfikę działalności danego przedsiębiorcy. Liczymy, że nadal będziemy w kontakcie i pomożemy im wrócić na rynek, gdy w ich ocenie sytuacja będzie ku temu sprzyjająca. - dodaje

Przedstawiciel Signal Iduny podkreśla, że do działań wpływających stabilizująco na część branży turystycznej, z pewnością należy zaliczyć wydane w kwietniu rozporządzenie Ministra Finansów zmniejszające roczny przychód deklarowany do określenia minimalnej sumy gwarancji w 2020 roku do 30% przychodu osiągniętego w roku 2019. Z tej zmiany nie skorzystają jednak mniejsi organizatorzy, którzy w większości korzystają z minimalnych sum gwarancji określonych w rozporządzeniu.

Jerzy Świątek zapewnia, że całym okresie pandemii, Signal Iduna oferuje gwarancje turystyczne, zarówno odnawiając gwarancje udzielone wcześniej, jak i oferując gwarancje nowym organizatorom turystyki i PUNPUT-om. Podobne stanowisko zajmuje Europa Ubezpieczenia. "Obecnie udzielamy gwarancji turystycznych tylko naszym dotychczasowym partnerom, którzy kontynuują działalność oraz nowo powstającym firmom planującym działalność na terenie Polski i krajów ościennych" - komentuje rzecznik prasowy ubezpieczyciela, Mariusz Gawrychowski.

Signal Iduna podkreśla, że trudny czas pandemii, nie jest jedynie okresem, kiedy przedsiębiorcy turystyczni rezygnują z działalności, ale także powstają nowe podmioty na rynku. Podczas gdy jedni organizatorzy decydują się na zawieszenie działalności, do nas zgłaszają się dość licznie nowi przedsiębiorcy, którzy dopiero zamierzają rozpocząć działalność organizatora, mają własny pomysł i mimo obecnej sytuacji rynkowej dostrzegają szansę na rozwój swojej firmy. - komentuje Świątek.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com