TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-05-07 - UNWTO: 3 scenariusze dla turystyki

Pandemia COVID-19 spowodowała 22% spadek przyjazdów turystów międzynarodowych w pierwszym kwartale 2020 roku - pokazują najnowsze dane Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO).

reklama


Według wyspecjalizowanej agencji ONZ ds. turystyki, kryzys może doprowadzić do rocznego spadku o 60% do 80% w porównaniu z rokiem 2019. Stanowi to zagrożenie utraty środków do życia przez miliony ludzi na świecie i grozi cofnięciem postępów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Świat stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego. Turystyka bardzo ucierpiała, a miliony miejsc pracy są zagrożone. - powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili.

Według najnowszego Barometru Turystyki Światowej UNWTO, dostępne dane według destynacji wskazują na 22% spadek przyjazdów w pierwszych trzech miesiącach roku. Przyloty w marcu spadły gwałtownie o 57% po rozpoczęciu blokady w wielu krajach, a także po powszechnym wprowadzeniu ograniczeń w podróżowaniu oraz zamknięciu lotnisk i granic państwowych. Przekłada się to na stratę 67 mln międzynarodowych przyjazdów i około 80 mld USD wpływów.

Chociaż region Azji i Pacyfiku wykazują największe straty, zarówno w wartościach względnych i bezwzględnych (-33 mln przyjazdów), straty w Europie, choć mniejsze w ujęciu procentowym, są również duż4 (-22 mln).

Przyjazdy turystów międzynarodowych, 2019 i 1kwartale 2020 (zmiana w %) Źródło: UNWTO

Scenariusze dla międzynarodowej turystyki 2020

Perspektywy na ten rok były wielokrotnie obniżane od czasu wybuchu epidemii, a niepewność nadal dominuje. Obecne scenariusze wskazują na możliwe spadki przyjazdów o 58% do 78% w skali roku. Zależą one od tempa powstrzymywania i czasu trwania ograniczeń w podróżowaniu oraz zamykania granic. Poniższe scenariusze na rok 2020 opierają się na trzech możliwych terminach stopniowego otwierania granic międzynarodowych.


Przyjazdy turystów międzynarodowych w 2020 r.: trzy scenariusze (zmiana miesięczna, %. Rzeczywiste dane do marca obejmują szacunki dla krajów, które jeszcze nie przekazały danych. Źródło: UNWTO

Scenariusze przedstawione na tym wykresie nie są prognozami. Przedstawiają one alternatywne miesięczne zmiany w przyjeździe oparte na stopniowym otwieraniu granic państwowych i znoszeniu ograniczeń w podróżowaniu w różnych terminach, nadal obarczone dużą niepewnością.

W ramach tych scenariuszy wpływ utraty popytu na podróże międzynarodowe może się przełożyć na opłakane skutki:

Jest to zdecydowanie najgorszy kryzys, z jakim boryka się międzynarodowa turystyka po II wojnie światowej. Skutki kryzysu będą odczuwalne w różnym stopniu w różnych regionach świata i w różnych okresach czasu, przy czym w pierwszej kolejności oczekuje się odbicia Azji i Pacyfiku.

Eksperci widzą ożywienie w 2021 r.

Zgodnie z badaniem ekspertów UNWTO, oczekuje się, że podróże krajowe odrodzą się wcześniej niż międzynarodowe. Większość spodziewa się oznak ożywienia do ostatniego kwartału 2020 roku, ale głównie w 2021 roku. W oparciu o poprzednie kryzysy, oczekuje się, że podróże w celach rekreacyjnych, szczególnie w odwiedziny do rodziny i przyjaciół, powrócą do normy szybciej niż podróże służbowe.

Szacunki dotyczące ożywienia w zakresie podróży międzynarodowych są bardziej pozytywne w Afryce i na Bliskim Wschodzie, a większość ekspertów przewiduje, że ożywienie to nastąpi jeszcze w 2020 roku. Eksperci w obu Amerykach są najmniej optymistyczni i najmniej skłonni uwierzyć w ożywienie gospodarcze w 2020 roku, podczas gdy w Europie i Azji opinie są podzielone, a połowa ekspertów spodziewa się ożywienia gospodarczego w tym roku.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2020 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com