TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Bułgaria wprowadza nowy system opłat drogowych. Zmiany wchodzą w życie już wkrótce i będą dotyczyć autobusów, oraz samochodów ciężarowych.
reklama
Od dnia 1 marca 2020 r. pojazdy drogowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony poruszające się po płatnych odcinkach dróg w Bułgarii będą musiały uiszczać opłaty drogowe zależne od pokonanej odległości. Opłata ta zastąpi elektroniczną winietę dla pojazdów ciężkich i autobusów - poinformowała ambasada Bułgarii w Warszawie.
Opłata za przejazd na odcinku 1 km będzie zróżnicowana w zależności od całkowitej technicznie dopuszczalnej maksymalnej masy pojazdu drogowego, jego klasy emisji i kategorii drogi. Całkowita długość dróg, na których od 1 marca 2020 r. będą uiszczać opłatę drogową pojazdy o masie powyżej 3,5 tony, wynosi 3 115 km. Obejmuje to 803 km autostrad i 2 312 km dróg pierwszej klasy.
Pobór opłat będzie się odbywał w oparciu o technologię satelitarną. Umowę na pobieranie opłat za przejazd z wykorzystaniem urządzeń pokładowych można zawrzeć z firmą - krajowym dostawcą usług w zakresie opłat drogowych. Dostarczy ona urządzenie pokładowe dla każdego z samochodów ciężarowych lub autobusów, które będzie uwzględniało segmenty opłat drogowych zależne od użytkownika. Warunki i częstotliwość płatności będą zależały od warunków umowy.
W przypadku, gdy pojazd jest wyposażony w urządzenie śledzące GPS i właściciel zechce, aby było ono wykorzystywane do poboru opłat, należy sprawdzić, czy firma - dostawca urządzenia śledzącego GPS ma umowę z krajowym dostawcą usług. W takim przypadku można zawrzeć umowę o opłatach drogowych z danym przedsiębiorstwem. Informacje na temat korzystania z urządzeń pokładowych i urządzeń śledzących GPS są dostarczane przez partnerów Bułgarskiej Agencji Infrastruktury Drogowej (RIA) - krajowych dostawców usług w zakresie opłat drogowych. Rejestr spółek posiadających umowy z RIA znajduje się w sekcji "O nas" na stronie internetowej www.bgtoll.bg .
Przy uiszczaniu opłat drogowych przewoźnicy z mniejszą flotą mogą korzystać z tzw. przepustki na trasę. Przepustka jest usługą przedpłaconą - jako opcję wybiera się punkt początkowy i końcowy trasy, a także do czterech punktów pośrednich. Karnet można aktywować do godziny 23:59 następnego dnia po dokonaniu zakupu, jeśli użytkownik nie jest zarejestrowany w systemie, oraz do siedmiu dni wcześniej, jeśli użytkownik jest już zarejestrowany. Kierowca ma 24 godziny od momentu aktywacji biletu, aby przejechać przez zamierzoną trasę, podążając za ściśle wybranymi punktami. Karnet na trasę będzie można nabyć za pośrednictwem istniejących kanałów sprzedaży e-winiet:
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami