TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-10-08 - WTTC: można przyspieszyć odradzanie się turystyki

Jak wynika z najnowszych badań Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC), w 2021 roku sektor turystyczny odnotuje wzrost udziału w światowym PKB o mniej niż jedną trzecią, w ujęciu rok do roku.

reklama


WTTC twierdzi, że ożywienie sektora zostało utrudnione przez brak międzynarodowej koordynacji, poważne ograniczenia w podróżowaniu i wolniejsze wskaźniki szczepień w niektórych częściach świata, które nadal hamują wiele regionów.

W 2019 roku sektor podróży i turystyki wygenerował prawie 9,2 bln USD dla globalnej gospodarki, jednak w 2020 roku pandemia doprowadziła do niemal całkowitego zastoju w branży turystycznej, co spowodowało spadek o 49,1%. W wyniku lockdownów światowa gospodarka straciła prawie 4,5 bln USD przychodów z turystyki.

Z kolei w 2021 roku, zgodnie z przewidywaniami WTTC, przychody z turystyki wzrosną o 30,7% w porównaniu do 2020 r. Rada ten wynik uznaje za skromny, gdyż przekłada się to tylko na 1,4 bln USD i będzie to głównie napędzane przez wydatki na turystykę krajową.

Modelowanie ekonomiczne zostało przeprowadzone przez Oxford Economics na zlecenie WTTC i wyliczyło scenariusz bazowy oparty na obecnym globalnym rozwoju szczepień, zaufaniu konsumentów i złagodzeniu ograniczeń w podróżowaniu w niektórych regionach świata.

Badania wykazały, że przy obecnym tempie poprawy sytuacji, wkład podróży i turystyki w gospodarkę światową może w 2022 roku odnotować umiarkowany wzrost o 31,7% rok do roku.

W zeszłym roku WTTC ujawniło, że na całym świecie pracę straciło aż 62 miliony pracowników branży turystycznej, a przy obecnym tempie ożywienia, liczba miejsc pracy wzrośnie w tym roku jedynie o 0,7%. Badania pokazują jednak, że w przyszłym roku zatrudnienie w sektorze może wzrosnąć o 18% w ujęciu rok do roku.

Nasze badania wyraźnie pokazują, że podczas gdy globalny sektor podróży i turystyki zaczyna się podnosić po spustoszeniu spowodowanym przez COVID-19, nadal istnieje zbyt wiele ograniczeń, nierównomierne wprowadzanie szczepionek, co skutkuje wolniejszym niż oczekiwano powrotem do zdrowia o nieco mniej niż jedną trzecią w tym roku. W zeszłym roku na całym świecie zlikwidowano 62 miliony miejsc pracy w branży turystycznej, a nasze dane pokazują, że w tym roku uda się odzyskać zaledwie 0,7% z nich. Podczas gdy przyszły rok zapowiada się lepiej pod względem globalnej gospodarki i miejsc pracy, obecne tempo ożywienia jest po prostu niewystarczająco szybkie i w dużej mierze napędzane jest przez podróże krajowe, które nie pozwolą na pełne ożywienie gospodarcze. - powiedziała prezes i dyrektor generalna WTTC, Julia Simpson.

Jeśli rządy zaczną patrzeć na świat z perspektywy międzynarodowej i wspierać turystykę i podróże za pomocą uproszczonych przepisów, które umożliwią bezpieczny powrót do kraju, istnieje możliwość uratowania miejsc pracy i zwiększenia dobrobytu gospodarczego - dodaje Julia Simpson.

Według badań, wkład sektora w globalny PKB i wzrost zatrudnienia może być większy, jeśli zostaną podjęte następujące działania:



Badania WTTC pokazują, że jeśli te cztery kluczowe zasady zostaną wprowadzone przed końcem 2021 roku, wpływ turystyki na światową gospodarkę i miejsca pracy może być większy. Zgodnie z danymi, wkład sektora w gospodarkę światową może wzrosnąć o 37,5% - osiągając w tym roku wartość 6,4 bln USD (w porównaniu do 4,7 bln USD w 2020 r.).

WTTC podkreśla, że jest jeszcze nadzieja na przywrócenie prawie 19 milionów miejsc pracy przed końcem roku (wzrost o 6,8%), pod warunkiem dalszego znoszenia ograniczeń i poprawy współpracy międzynarodowej. . Tendencja ta utrzyma się również w przyszłym roku, kiedy to wkład sektora w globalną gospodarkę może wzrosnąć o 34%, w ujęciu rok do roku, osiągając poziom 8,6 biliona dolarów, zbliżony do roku 2019, który był rekordowy dla branży turystycznej. Podobnie, liczba miejsc pracy może przekroczyć poziom z 2019 roku - wzrost o 20,1% rok do roku, do ponad 349 milionów.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com