TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Senat wprowadził poprawki do procedowanych przepisów wprowadzających tarczę antykryzysową.
reklama
Wobec wielu głosów krytycznych dotyczących jej obecnego kształtu i mimo działania pod presją czasu, postanowiliśmy wnieść kilka istotnych poprawek. Między innymi zagwarantują one ustawowe prawo do testów personelowi medycznemu, farmaceutom, wszystkim, których praca wymaga stykania się z wieloma ludźmi oraz zwykłym obywatelom, chcącym po prostu sprawdzić, czy nie są bezobjawowymi nosicielami wirusa. Zaproponowaliśmy, aby z przyznanych nam środków europejskich utworzyć 20-miliardowy fundusz, ratujący ochronę zdrowa przed zapaścią. Podnieśliśmy wiek dzieci, przy którym przysługuje zasiłek z powodu zamknięcia szkół z 8 do 12 lat. - poinformował marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.
Senat usunął z pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z walką z epidemią koronawirusa. Izba we wtorek 31 marca nad ranem przyjęła ponad sto poprawek do pakietu trzech rządowych ustaw.
Wśród poprawek, przyjętych przez Senat znalazło się rozszerzenie prawa do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem z powodu zamkniętych szkół na rodziców dzieci do 12 roku życia. Senatorowie zaproponowali także, by państwo finansowało tzw. postojowe w wysokości 75% dotychczasowego wynagrodzenia pracownika - jednak nie więcej niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Senatorowie proponują ponadto zwolnienie ze składek ZUS mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Zaliczki podatkowe miałyby być nieobligatoryjne w razie utraty płynności a przedsiębiorcy mogliby także zostać warunkowo zwolnieni z płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Ponadto Senat zaproponował, by koszty stałe przedsiębiorcy (czynsz, media itp.) mogły być dofinansowane z budżetu państwa do kwoty nieprzekraczającej 40 tys. złotych miesięcznie przez okres 6 miesięcy. Senatorowie rozszerzyli także katalog przedsiębiorców, mogących się ubiegać o pomoc państwa o rolników prowadzących gospodarstwa agroturystyczne.
W ustawach sejmowych znalazło się kilka niekonstytucyjnych przepisów, które wywołały powszechny sprzeciw. W związku z tym wykreśliliśmy zmiany dotyczące Kodeksu wyborczego oraz Rady Dialogu Społecznego. Senat stanął na stanowisku, że ustawy, które mają poprawić los naszych rodaków, nie mogą jednocześnie służyć do załatwiania doraźnych celów politycznych.
W ten sposób niedoskonałą, dziurawą tarczę przygotowaną przez rząd zamieniliśmy na lepszą i solidniejszą tamę, która będzie bardziej skuteczna w powstrzymywaniu negatywnych społecznych i ekonomicznych skutków pandemii - przekonuje marszałek Grodzki.
Marszałek senatu apeluje do Sejmu, aby jak najszybciej przyjął poprawki. Apele marszałka Senatu na niewiele się zdały. Po negatywnej opinii Komisji Finansów, posłowie odrzucili senackie poprawki, przyjmując Tarczę Antykryzysową w jej pierwotnej formie. Odrzucenie poprawek poparło 235 posłów, 212 głosowało przeciwko, a 11 wstrzymało się od głosu.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami