TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-01-20 - Jak działa Turystyczny Fundusz Pomocowy?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował informacje dotyczące funkcjonowania Turystycznego Funduszu Pomocowego.

reklama


Od 1 stycznia tego roku przedsiÄ™biorcy turystyczni majÄ… obowiÄ…zek przekazywania skÅ‚adek na Turystyczny Fundusz Pomocowy. Åšrodki gromadzone na rachunku Turystycznego Funduszu Pomocowego wspierajÄ… organizatorów turystyki umożliwiajÄ…c im zwrot podróżnym pieniÄ™dzy za imprezy niezrealizowane z powodu wystÄ…pienia w Polsce lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej nieuniknionych i nadzwyczajnych okolicznoÅ›ci, takich jak na przykÅ‚ad pandemia. Nowy Fundusz można zatem nazwać funduszem przygotowanym na wypadek wszelkiego rodzaju katastrof. Jak wskazuje UFG, jego zadaniem Funduszu jest bowiem ochrona obydwóch stron umowy o imprezÄ™ turystycznÄ…, a tym samym budowa zaufania klientów do polskiego sektora turystycznego.

Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) jest jednym z rozwiÄ…zaÅ„ sÅ‚użących wsparciu turystyki zawartych w ustawie z dnia 17 wrzeÅ›nia 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiÄ…zaniach zwiÄ…zanych z zapobieganiem, przeciwdziaÅ‚aniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoÅ‚anych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1639). Z technicznego punktu widzenia TFP stanowi wyodrÄ™bniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Åšrodki gromadzone w ramach Turystycznego Funduszu Pomocowego pochodzÄ… m.in. ze skÅ‚adek organizatorów turystyki. Fundusz ma za zadanie wspierać przedsiÄ™biorców turystycznych w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okolicznoÅ›ci, o których mowa w art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiÄ…zanych usÅ‚ugach turystycznych. SÄ… to takie zdarzenia, jak pandemia, ale i inne nadzwyczajne zdarzenia losowe - m.in. wybuch wojny, erupcja wulkanu uniemożliwiajÄ…ca loty, trzÄ™sienie ziemi, fala tsunami, itd.

Od poczÄ…tku tego roku organizatorów turystyki obowiÄ…zuje odprowadzanie skÅ‚adek na TFP. SkÅ‚adka na Turystyczny Fundusz Pomocowy jest naliczana od każdego podróżnego z tytuÅ‚u zawartej umowy o udziaÅ‚ w imprezie turystycznej a jej wysokość ustalona jest w rozporzÄ…dzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 22 grudnia 2020 r. w sprawie okreÅ›lenia wysokoÅ›ci skÅ‚adki na Turystyczny Fundusz Pomocowy (Dz. U. 2020 poz. 2379). SkÅ‚adka jest należna z dniem zawarcia umowy lub z dniem dokonania pÅ‚atnoÅ›ci przez podróżnego na rzecz organizatora turystyki, jeżeli jest
on wczeÅ›niejszy niż dzieÅ„ zawarcia umowy. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków wysokość skÅ‚adki na TFP jest analogiczna do skÅ‚adki na TFG, również odprowadzanej przez organizatorów turystyki. Stawki skÅ‚adek na TFP sÄ… różne w zależnoÅ›ci od rodzaju umowy o udziaÅ‚ w imprezie turystycznej i w zwiÄ…zku z tym wynoszÄ… od 0 do 15 zÅ‚ tytuÅ‚em każdego podróżnego. SkÅ‚adki powinny być naliczane dla umów zawartych od 1 stycznia 2021 r., zaÅ› pierwsze formularze wyliczenia skÅ‚adki wraz z należnymi skÅ‚adkami wynikajÄ…cymi z ww. przepisów bÄ™dzie trzeba zÅ‚ożyć do 21 lutego 2021 r. za styczeÅ„ 2021 r. wyÅ‚Ä…cznie drogÄ… elektronicznÄ… za poÅ›rednictwem konta posiadanego przez przedsiÄ™biorcÄ™ turystycznego na Portalu TFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotowuje aktualnie dodatkowÄ… funkcjonalność, która oprócz już istniejÄ…cej możliwoÅ›ci zÅ‚ożenia deklaracji i wyliczenia skÅ‚adki na TFG umożliwi w Å‚atwy sposób wyliczenie skÅ‚adki na TFP. SkÅ‚adka przekazana na Turystyczny Fundusz Pomocowy nie podlega zwrotowi ani zarachowaniu na poczet kolejnych skÅ‚adek należnych na TFP. Jest to odmienne podejÅ›cie niż w przypadku skÅ‚adek na TFG.

Ze zgromadzonych Å›rodków Turystyczny Fundusz Pomocowy zapewni organizatorom turystyki wypÅ‚aty na pokrycie zwrotów podróżnym wydatków za imprezy turystyczne, które nie zostaÅ‚y, lub nie zostanÄ… zrealizowane z powodu ogÅ‚oszenia albo wystÄ…pienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej nieuniknionych i nadzwyczajnych okolicznoÅ›ci, o których mowa w art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiÄ…zanych usÅ‚ugach turystycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2139). O uruchomieniu Å›rodków z TFP decyduje minister odpowiedzialny za turystykÄ™ we współpracy z ministrem finansów.

WypÅ‚aty z Turystycznego Funduszu Pomocowego bÄ™dÄ… realizowane w przypadku, gdy organizator turystyki nie jest w stanie zapewnić podróżnym zwrotów należnoÅ›ci. Procedura wypÅ‚aty Å›rodków na rzecz podróżnych jest analogiczna, jak w przypadku obecnych wypÅ‚at z Turystycznego Funduszu Zwrotów dokonywanych na rzecz podróżnych z tytuÅ‚u imprez turystycznych niezrealizowanych z powodu pandemii COVID-19. Åšrodki wykorzystane przez przedsiÄ™biorstwo w ramach TFP bÄ™dÄ… podlegaÅ‚y zwrotowi, stanowiÄ… rodzaj pożyczki, która ma wesprzeć funkcjonowanie organizatora turystyki w warunkach nieprzewidzianego zdarzenia. TFP stanowi tym samym uzupeÅ‚nienie funkcjonujÄ…cego już Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, czyli tzw. II filaru zabezpieczeÅ„ finansowych w turystyce. Pierwszym filarem sÄ… gwarancje bankowe oraz gwarancje i polisy ubezpieczeniowe pokrywajÄ…ce koszty powrotu uczestników imprez z wakacji oraz zwrot Å›rodków za nieodbyte imprezy w przypadku bankructwa organizatora turystyki. W sytuacji, gdy Å›rodki z polisy lub gwarancji zostanÄ… wyczerpane, uruchamiany jest tzw. II filar, a w nim Å›rodki z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (pochodzÄ…ce ze skÅ‚adek organizatorów turystyki).



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com