TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2017-05-16 - Projekt Shtetl Routes - nowy szlak turystyki kulturowej

W tym roku, w województwie lubelskim rozpoczyna się sezon na szlaku kulturowym dawnych miasteczek żydowskich na pograniczu Polski, Ukrainy i Białorusi. Projekt budzi co raz większe międzynarodowe zainteresowanie.

reklama


Nazwa Shtetl Routes, związana jest z pojęciem sztetl funkcjonującym w literaturze popularnonaukowej. Sztetlem były nazywane skupiska ludności żydowskiej, gdzie zachowały się ich tradycje i obyczaje. W takich miasteczkach Żydzi stanowili często 70-80% a nawet 100% ludności.

Głównym celem projektu jest przyciągnięcie turystów. Wschodnie województwa Polski zyskają na tym przedsięwzięciu poprzez stworzenie produktu turystycznego, w oparciu o historię żydowską. Do tej pory, zalety tego bogatego kulturowo obszaru, dostrzegało niewielu turystów jak i organizatorów turystyki.

Mamy już w pełni przygotowany produkt. Jest coraz większe zainteresowanie międzynarodowe tym szlakiem, zgłaszają się biura turystyczne, w październiku tego roku będziemy prezentować szlak w Wenecji na konferencji poświęconej turystyce związanej z żydowskim dziedzictwem kulturowym. - powiedział koordynator projektu, Emil Majuk z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.

Partnerem wiodącym jest Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", przy współpracy z Ukrainą i Białorusią. Projekt został dofinansowany 400 tys. euro z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013.

W ramach projektu powstał portal przybliżający ponad 60 sztetli. Znajdują się tam trójwymiarowe makiety miasteczek, fotografie, wspomnienia. Na portalu przedstawiono dokładne plany wycieczek, powołano kadrę, przeszkolono 150 przewodników którzy będą oprowadzać po miasteczkach. Dodatkowo ukazał się przewodnik w formie książkowej, zatytułowany "Szlakami sztetli. Podróże przez zapomniany kontynent" - opisujący miejscowości takie jak Sejny, Knyszyn, Tykocin, Kock, Włodawa, Kazimierz Dolny, Wojsławice w Polsce, Dawidgródek, Stolin, Pińsk, Kobryń, Horodyszcze, Oszmiana na Białorusi oraz Bełz, Żółkiew, Busk, Krzemieniec, Kowel czy Ostróg na Ukrainie.

To jest dopiero początek. W planach jest poprowadzenie szlaku przez kolejne miasta w innych krajach, takich jak Litwa, Łotwa, Słowacja, Mołdawia czy Rumunia. Finalnie organizatorzy chcą stworzyć klaster, specjalizujący się w turystyce kulturowej, który będzie urządzał wyjazdy studyjne dla organizatorów i dziennikarzy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com