TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-07-23 - Włochy: do restauracji czy muzeum z certyfikatem COVID

Włochy przedłużają stan wyjątkowy do końca roku. Wprowadzone zostały tzw. "zielone przepustki", równoważne z unijnymi cyfrowymi certyfikatami COVID - to najważniejsze postanowienia z nowego dekretu włoskiego rządu.

reklama


Rząd przedłużył, ogłoszony 31 stycznia 2020 r., stan wyjątkowy do 31 grudnia 2021 r.

Tzw. "Zielona przepustka" będzie wymagana od 6 sierpnia, przy wejściach do teatrów, kin, muzeów, SPA, krytych basenów, siłowni oraz do wnętrz barów i restauracji. Dokument będzie wymagany aby wejść do teatrów, kin, muzeów, SPA, krytych basenów, siłowni, wnętrz barów i restauracji, brać udział w uroczystościach zbiorowych, zawodach sportowych itd. Nie będzie konieczny natomiast w przypadku korzystania z ogródków gastronomicznych, ani przy zakupach przy barze. Natomiast pracownicy gastronomii obowiązkowo będą musieli posiadać przepustki. W lokalach gastronomicznych, w dalszym ciągu, zdjęcie maseczek będzie możliwe jedynie przy stoliku.

W strefie żółtej można chodzić do restauracji i barów do godz. 18.00. W strefie pomarańczowej i czerwonej restauracje są otwarte na wynos i z dostawą do domu tylko do godz. 22.00, bary do godz. 18.00, a winiarnie i sklepy z winami do godz. 22.00. Od 21 czerwca, prawie całe Włochy należą do strefy białej. W strefie żółtej umieszczono jedynie Dolinę Aosty.

Zmieniły się także zasady przydzielania regionów do stref. Żeby pozostać w strefie białej, tygodniowa zapadalność na infekcję powinna być mniejsza niż 50 przypadków na 100.000 mieszkańców przez trzy kolejne tygodnie. Jeżeli zachorowalność wyniesie więcej niż 50 przypadków na 100 000 mieszkańców, region może pozostać w strefie białej, jeżeli spełniony jest jeden z dwóch poniższych warunków:"Zielone przepustki" będą musieli okazać wszyscy obywatele powyżej 12 roku życia. Zwolnione z tego obowiązku są "osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie". Dekret stanowi, że w białej strefie zielona przepustka otrzymana po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki jest ważna przez 9 miesięcy. W strefach żółtej, pomarańczowej i czerwonej zielona przepustka otrzymana po pierwszej dawce jest ważna na dostęp do wszystkich "usług i działań dozwolonych i na warunkach określonych dla poszczególnych stref".

"Zielona przepustka" jest wydawana każdemu, kto otrzymał pierwszą dawkę szczepionki lub posiada zaświadczenie o wyzdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, lub w ciągu ostatnich 48 godzin przeszedł test molekularny, antygenowy lub ślinowy z wynikiem negatywnym. Aby otrzymać i pobrać zieloną kartę,należy otrzymać SMS z kodem autoryzacyjnym, który należy wpisać na stronie internetowej www.dgc.gov.it lub w aplikacji Immuni. W aplikacji IO pojawi się on bezpośrednio. Dozwolone jest stosowanie zaświadczeń wydanych w formie papierowej.

Na razie nie trzeba będzie okazywać zielonej karty, aby podróżować po Włoszech. W pociągach, samolotach i na statkach rząd postanowił odroczyć wejście w życie obowiązku okazywania dokumentu pozostawiając w mocy dotychczasowe przepisy, które wymagają zachowania dystansu podczas podróży. Obowiązkowe jest również zasłanianie ust i nosa maską podczas podróży. Przewoźnicy kolejowi mogą wypełniać 50% miejsc. 80 procent miejsc może być zajętych w autobusach, tramwajach i metrze. Jak podaje Corriere della Sera,nowe zasady dotyczące transportu zostaną określone w dekrecie, który ma zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu.

W przypadku naruszenia przepisów, zarówno na operatora, jak i na użytkownika może zostać nałożona kara w wysokości od 400 do 1000 euro. Jeśli naruszenie przepisów powtórzy się trzykrotnie w ciągu trzech różnych dni, sklep może zostać zamknięty na okres od 1 do 10 dni.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2021 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com