TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Turystyka ciągle się rozwija. Według danych Światowej Organizacji Turystyki, rozwój ten jest najszybszy od lat.
reklama
W pierwszych sześciu miesiącach 2017 r. 598 milionów osób wyjeżdżało w celach turystycznych, czyli o około 36 milionów więcej niż w tym samym okresie 2016 r. Wzrost był znacznie wyższy niż w ostatnich latach, dzięki czemu obecny okres styczeń-czerwiec był najsilniejszym okresem półrocznym od 2010 roku.
Według najnowszego Barometru Turystyki UNWTO, liczba odwiedzających zgłoszonych przez różne miejscowości na całym świecie odzwierciedla duży popyt na podróże międzynarodowe w pierwszej połowie 2017 roku.
W skali światowej liczba przyjazdów turystów zagranicznych (goście z noclegiem) wzrosła o 6% w porównaniu do tego samego okresu sześciu miesięcy ubiegłego roku, czyli znacznie powyżej stałego trendu wzrostu, który od 2010 roku oscylował w okolicach 4%. Według danych Światowej Organizacji Turystyki jest najsilniejsze półrocze od siedmiu lat.
Wyniki są poparte silnym wzrostem w wielu destynacjach oraz kontynuacją ożywienia w tych, które odnotowały spadek w poprzednich latach. Wśród regionów UNWTO największy wzrost odnotowano na Bliskim Wschodzie (+9%), w Europie (+8%) i Afryce (+8%), a następnie w Azji i Pacyfiku (+6%) i obu Amerykach (+3%).
Według UNWTO pierwsza połowa roku stanowi zwykle około 46% wszystkich rocznych przyjazdów międzynarodowych.
Najsilniejszy wzrost odnotowano na Bliskim Wschodzie (+9%), w Europie (+8%) i Afryce (+8%), a następnie w Azji i na Pacyfiku (+6%) i obu Amerykach (+3%).
Pierwsze półrocze 2017 r. pokazuje zdrowy wzrost na coraz bardziej dynamicznym i prężniejszym rynku turystycznym, w tym silne ożywienie w niektórych miejscach, na które w zeszłym roku miały wpływ wyzwania związane z bezpieczeństwem- powiedział sekretarz generalny UNWTO Taleb Rifai przed 22. sesją Zgromadzenia Ogólnego UNWTO, która odbędzie się w Chengdu w Chinach w dniach 13-16 września 2017 r. Jak wyjaśniono w moim artykule "Turystyka: wzrost gospodarczy nie jest wrogiem; liczy się sposób zarządzania nim", podróże międzynarodowe tworzą miejsca pracy, wzrost gospodarczy i możliwości rozwoju dla wielu społeczności na całym świecie. To źródło dobrobytu musi być jednak zarządzane skutecznie, zarówno dla dobra odwiedzających, jak i społeczności goszczących. W tym roku obchodzimy Międzynarodowy Rok Zrównoważonej Turystyki dla Rozwoju, aby przypomnieć turystom i turystom, że musimy pracować na rzecz zrównoważonego sektora turystyki, który chroni środowisko, zachowuje dziedzictwo kulturowe miejscowości i wspiera szacunek dla lokalnych społeczności na całym świecie - dodał Rifai.
W pierwszej połowie 2017 r. śródziemnomorskie destynacje turystyczne odnotowały szczególnie silny wzrost w pierwszej połowie 2017 r., co znajduje odzwierciedlenie w wynikach dla Europy Południowej i Śródziemnomorskiej (+12 %), Afryki Północnej (+16 %) i Bliskiego Wschodu (+9 %). Tendencja ta wynika z utrzymującej się siły wielu miejsc docelowych w tym regionie, w połączeniu ze znacznym wzrostem liczby przyjazdów do miejsc, które odnotowały spadek w poprzednich latach, takich jak Turcja, Egipt i Tunezja.
Ponadto liczba przyjazdów turystów zagranicznych do Europy Północnej wzrosła w czerwcu o 8%, w Europie Zachodniej o 6%, a w Europie Środkowej i Wschodniej o 4%. Afryka Subsaharyjska odnotowała o 4% więcej przyjazdów.
Wyniki są poparte silnym wzrostem w wielu miejscach przeznaczenia oraz kontynuacją ożywienia w tych, które odnotowały spadek w poprzednich latach.
Azja Południowa (+12%) odnotowała wzrost w Azji i Pacyfiku, a następnie Oceania (+8%) i Azja Południowo-Wschodnia (+7%), natomiast w Azji Północno-Wschodniej (+4%) wyniki były bardziej zróżnicowane.
Amerykanie w dalszym ciągu cieszą się pozytywnymi wynikami w większości kierunków. Wzrost gospodarczy w Ameryce Południowej był silny (+6%), Ameryce Środkowej (+5%) i na Karaibach (+4%). W Ameryce Północnej (+2%) dobre wyniki dla Meksyku i Kanady zostały częściowo zrównoważone spadkiem liczby przyjazdów do Stanów Zjednoczonych, które są największym celem podróży w regionie.
Wzrostowi liczby przyjazdów w tym okresie towarzyszył silny popyt wychodzący z głównych rynków źródłowych. W szczególności Kanada, Chiny, Francja, Republika Korei, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone nadal odnotowywały znaczny wzrost wydatków zagranicznych. W pierwszym półroczu 2008 r. po kilku latach spadku wydatków za granicą nastąpił również silny wzrost popytu ze strony Brazylii i Federacji Rosyjskiej.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami