TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Koszt wakacji w lipcu i sierpniu wzrósł, ale dwa razy mniej niż inflacja. Niemal co drugi turysta, który wyjedzie za granicę, uda się tam z biurem podróży. Ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl, obejmujących sprzedaż wyjazdów na wakacje 2025 od momentu jej rozpoczęcia do 1 czerwca, wynika że sezon zapowiada się dobrze. Średni koszt wypoczynku (ok. 3600 zł na osobę) wzrósł o ok. 2 proc. To połowa wartości majowej inflacji, która wyniosła nieco ponad 4 proc.
reklama
Turyści w coraz większym stopniu przekonują się do biur podróży. I jest to zarówno kwestia kosztów, porównywalnych, a zazwyczaj niższych od samodzielnie przygotowanego wyjazdu do najbardziej popularnych krajów, jak i faktu, że korzystając z oferty biura, są oni objęci ustawowo ochroną jako uczestnicy imprezy turystycznej. Jaka jest wartość takiej ochrony, przekonali się ci, którzy muszą odwołać wyjazd, zmienić jego czas albo którzy podczas wakacji znajdą się nagle w centrum zaskakujących zdarzeń jak np. klęska żywiołowa. Jaskrawym przykładem były pożary na Rodos w 2023 roku. Wówczas doskonale było widać, jak różne było położenie klientów biur podróży, których kłopoty były zmartwieniem przede wszystkim organizatora imprezy, oraz indywidualnych turystów, którzy problemy na miejscu musieli rozwiązywać na własną rękę.
Ta świadomość bycia turystą pod ustawową ochroną rośnie, co pokazują dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. W 2024 roku z biurami podróży wyjechało 8,7 mln turystów. Dla porównania - rok wcześniej było to 7,57 mln, w 2022 - 6,34 mln, w 2021 - 4,09 mln, w 2020 - 1,09 mln, a w 2019 - 7,78 mln. Dane TFG mówią o 6,6 mln zagranicznych wycieczek samolotem i innym środkiem transportu, kupionych w biurach podróży w 2024 (w 2023 było to 5,4 mln). Z kolei wg danych GUS, w 2024 Polacy uczestniczyli w 14,6 mln turystycznych podróżach za granicę (w tym zorganizowanych samodzielnie). Ogólny wzrost, jak wynika z danych GUS, wyniósł 7,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Dane TFG mówią zatem, że ogólny wzrost klientów biur podróży - ponad 15 proc. - był przeszło dwukrotnie wyższy niż GUS-owska średnia. Jeszcze wyższy był wzrost liczby turystów, którzy udali się w taki sposób na zagraniczny wypoczynek. To ponad 22 proc. a więc trzy razy więcej niż wyniósł ogólny wzrost wyjazdów turystycznych Polaków w 2024 roku.
Z zestawienia danych GUS i TFG, dotyczÄ…cych zagranicznych wyjazdów można oszacować, że udziaÅ‚ biur podróży to ok. 45 proc. wszystkich wyjazdów turystycznych. Nie odbiega to od statystyk u naszych poÅ‚udniowych sÄ…siadów. W dziesiÄ™ciomilionowych Czechach w ubiegÅ‚ym roku, wedÅ‚ug ÈSÚ (Czeski UrzÄ…d Statystyczny), z biurami podróży na wakacje za granicÄ™ wyjechaÅ‚o ponad 2,5 mln tamtejszych turystów. W porównaniu z liczbÄ… osób, które samodzielnie zorganizowaÅ‚y wyjazd, stanowi to 44,4 proc. ogólnej liczby wakacji.
Dlaczego Polacy coraz chętniej wyjeżdżają za granicę z biurami podróży? Oprócz wspomnianej wcześniej ustawowej ochrony uczestników imprez turystycznych, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym i do najbardziej popularnych krajów, wyjazd z biurem podróży jest porównywalny cenowo, a często tańszy od samodzielnie przygotowanej wyprawy.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami