TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO wzbogaciła się o nowe wpisy - to efekt 41 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, która odbywa się w Krakowie i potrwa do 12 lipca. Na liście pojawiły się wpisy z m.in. Polski, Iranu, Japonii, Rosji, Chorwacji, Włoch, Czarnogóry, Danii, Niemiec, czy Polinezji Francuskiej.
reklama
Nowym polskim wpisem na listę UNESCO są podziemia tarnogórskie - Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. To 15 wpis z Polski na Liście Światowego Dziedzictwa. Jesteśmy bardzo dumni z 15. wpisu - Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach na Listę Światowego Dziedzictwa. Cieszymy się, że wpis ten nastąpił w Krakowie podczas pierwszej organizowanej w Polsce sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Ma to dodatkowy symboliczny wymiar, gdyż Polska jako organizator sesji przywiązuje wielką wagę do ochrony dziedzictwa kulturowego - powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin.
Na listę, oprócz zabytków z Polski, trafiły: miasto Jazd (Iran), wyspa-sanktuarium Okinoshima (Japonia), fortyfikacje dawnej Republiki Weneckiej (Włochy, Chorwacja i Czarnogóra), sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Swijażsku (Rosja), Taputapuatea (Polinezja Francuska), jaskinie w Jurze Szwabskiej (Niemcy), ruiny starożytnego miasta Afrodyzja (Turcja), park narodowy English Lake District (Wielka Brytania), Kujataa (Dania) oraz stanowisko archeologiczne na przystani Valongo (Brazylia). Wcześniej, do listy dopisano stanowisko archeologiczne w Sambor Prei Kuk (Kambodża), historyczne osiedle w Kulangsu (Chiny), miasto Ahmadabad (Indie), Mbanza Kongo (Angola), Asmarę (Erytrea) oraz krajobraz kulturowy Khomani (RPA).
Rozszerzone zostały dwa wpisy, które znajdowały się już wcześniej na Liście Światowego Dziedzictwa: Strasburg oraz obiekty Bauhausu w Weimarze i Dessau w Niemczech.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami