TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2024-01-11 - Nad Bałtykiem gotowi na ferie zimowe

Zimowe zainteresowanie Bałtykiem rośnie. Najbardziej w Świnoujściu. Szacowane obłożenie w hotelach, które są czynne może wahać się od 70 do 100%. W niektórych hotelach może być nawet wyższe niż w innych miesiącach, ale wynika to z faktu, że na rynku jest zdecydowanie mniejszy wybór - zamkniętych jest bowiem wiele mniejszych pensjonatów, a niektóre miejscowości nadmorskie, które latem tętnią życiem, zimą zapadają w sen zimowy.

reklama


Hotele zrzeszone w Północnej Izbie Gospodarczej deklarują obłożenie na poziomie od 70 do nawet 100%. Wszystko zależy od cen, lokalizacji oraz atrakcji oferowanych wewnątrz hotelu. Obecnie hotel musi być już trochę "miastem w mieście", czyli mieć szereg usług, które zapewnią gościom ciekawy czas, gdy pogoda okaże się niezbyt ciekawa. Jedno jest pewne: turyści zaczynają doceniać zimę nad morzem i mówimy nie tylko o turystach z zagranicy mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Świnoujście, Kołobrzeg, Międzyzdroje, coraz bardziej Rewal i Pobierowo. To są miejscowości, które mają aspiracje do bycia kurortami całorocznymi z rozbudowaną ofertą turystyczną oraz sportową. Tutaj mamy wysokie zainteresowanie turystów z Polski. Turystów z Niemiec także nie brakuje, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym i w wakacje, co traktujemy jako konsekwencje kryzysu gospodarczego w Niemczech mówi Hanna Mojsiuk.

Ferie zimowe trwają kilka tygodni. Teraz zaczynają się między innymi w województwie zachodniopomorskim. Zimowy szczyt zainteresowania Morzem Bałtyckim przypadnie na przełom stycznia i lutego mówi Hanna Mojsiuk.

Mniej turystów z Niemiec, ale więcej z Czech oraz z Polski. Obłożenie hoteli na ferie zimowe w województwie zachodniopomorskim jest zdecydowanie wyższe niż w roku 2023. Jak mówią eksperci wynika to z faktu, że zainteresowanie turystyką i wypoczynkiem w Polsce jest większe wśród turystów z Polski o kilkanaście procent. Szacuje się, że obłożenie czynnych hoteli sięga nawet 80%. Przedstawiciele sektora turystycznego zaznaczają, że nie wszystkie hotele są czynne - mniejsze pensjonaty i hotele raczej nie pracują w sezonie zimowym i otwierają się na Wielkanoc. Czynne są największe hotele, hotele sieciowe oraz te, które oferują SPA, odnowę biologiczną i atrakcje całoroczne.

Nie możemy narzekać na brak turystów w styczniu. Wszystkie całoroczne obiekty są otwarte i przygotowane na turystów z Polski, Niemiec, Skandynawii i z Czech mówi Piotr Kośmider, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu. Mamy mniej rezerwacji z Niemiec. Strajkuje część przewoźników z Niemiec i jest trudniej np. o wynajem autokarów. Dzieje się u nich gospodarczo niezbyt dobrze i widać to po ilości rezerwacji dodaje.

Brak turystów z Niemiec jest na szczęście rekompensowany turystami z Polski. Zima jest ostra i chłodna, więc dla wielu morze jest w taką pogodę świetną alternatywą turystyczną. Mamy w tym roku wielu Ślązaków, którzy przyjeżdżają dla zdrowia. Drugi rodzaj turysty to taki, który chce bardziej luksusowych warunków, czyli animacji dla dzieci, bilard, kręgielnie, okazji do tańca i oczywiście basenu oraz rozrywek sportowych. Jesteśmy optymistyczni na myśl o feriach zimowych. To może być dobra zima w zakresie obecności turystów krajowych mówi Piotr Kośmider.

Jak wygląda wynajem nieruchomości na rynku komercyjnym? Kwatery cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż latem, ale większym niż w ubiegłym roku. Tutaj jest dokładnie tak, jak w przypadku hoteli. Nie wszyscy właściciele mieszkań i apartamentów na wynajem, oferują je regularnie zimą. To kwestia ogrzewania, sprzątania i ogólnie obsługi takich miejsc poza sezonem. Widzimy jednak, że klientów jest więcej niż przed rokiem. Zainteresowanie rosło jesienią, było bardzo wysokie w sylwestra i nowy rok, ale jest duże też w ferie zimowe. Najwięcej jest turystów feryjnych, ale weekendowych, takich, którzy wynajmują mieszkanie na czas od weekendu do maksymalnie czterech dni mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com