TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2018-03-30 - Co się działo na targach WorldHotel i EuroGastro?

Zakończyły się 23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro oraz 11. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel, odbywały się w dniach 21-23 marca 2018 r.

reklama


Jak informują organizatorzy, wydarzenie odwiedziło 19 117 osób. Czekało na nich 268 wystawców z 20 krajów.

Przedstawiciele branży gastronomicznej i hotelarskiej zapoznali się z trendami rynkowymi oraz wzięli udział w szkoleniach. Dodatkową
atrakcję stanowiły konkursy kulinarne organizowane przez znanych szefów kuchni, degustacje oraz oferta wydarzeń towarzyszących.

Smaki świata

CHEF Culinary Cup został zorganizowany przez Nestle Polska S.A. pod patronatem Jerzego Pasikowskiego, który był jednocześnie przewodniczącym składu jury. W tym roku konkurs miał odsłonę międzynarodową, stanowiąc okazję do pokazania swojego kunsztu kulinarnego przez zawodowych kucharzy. Kluczowym elementem dań finalistów były produkty nowej marki CHEF, stworzonej przez szefów kuchni dla szefów kuchni.Z rozmachem przygotowano jubileuszową 10. edycję autorskiego konkursu Roberta Sowy "Kulinarny Talent 2018". Dwanaście potraw oceniało profesjonalne jury w składzie: Jerzy Pasikowski, Wiesław Bober, Kurt Scheller oraz uczestnik polskiej edycji programu "Top Chef"- Dawid Łagowski oraz jury degustacyjne w którym zasiadły gwiazdy: Grażyna Wolszczak, Hanna Lis, Joanna Racewicz, Agnieszka Hyży, Filip Chajzer, Andrzej Sołtysik i Rafał Maserak. Mottem przewodnim edycji był comber z jagnięciny brytyjskiej z kością.

W ramach XIII Festiwalu Kuchni Greckiej organizowanego przez Theo Vafidisa, ekipy kucharzy z całej Polski przygotowywały autorskie dania z wykorzystaniem oryginalnych greckich produktów. Potrawy oceniało międzynarodowe jury, podzielone na sekcję profesjonalną w składzie: Jerzy Pasikowski, Giancarlo Russo, Robert Sowa, Artur Świerżewski, Kurt Scheller, Mltos Karoumpas, Tasos Protopsaltis , sekcję techniczną z Michałem
Markowiczem i Patrykiem Kotarbą oraz sekcję gwiazdorską, w której zasiedli : Łukasz Nowicki, Zygmunt Chajzer, Tomasz Kozłowicz.

Obudź się i poczuj smak kawy

10. Olimpiada Kawy , zorganizowana przez Apro Trade / Akademię Kawy oraz MT Targi Polska wzbudzała emocje, a zmagania baristów odbywały się przy pełnej widowni. Jak na olimpiadę przystało zawody rozgrywano w różnych dyscyplinach, z których niektóre wymagały większego skupienia, jak choćby "Caffe latte and macchiato art", a niektóre błyskawicznego działania i refleksu jak "Espresso na czas". Ci, którym się nie powiodło
oraz wszyscy chętni do startu w przyszłości, mogli dowiedzieć się, jak należy się przygotować do konkursu podczas wykładu Agnieszki Rojewskiej "Jak wygrać Mistrzostwa Barista".





W kawową podróż dookoła świata zabrał uczestników spotkania "60 minutes around the world - cup tasting" Tomek Obracaj z Tom Caffe. On także objaśniał, wcale nie takie proste, kwestie zakupu kawy w trakcie seminarium "Jak kupować kawę surową - zasady handlu międzynarodowego i logistyka". Goście z Wielkiej Brytanii zdradzali tajemnice palenia kawy w sposób uwydatniający jej walory smakowe podczas wykładu "Coffee
roasting secrets - Maximising flavour through roasting".

Biznes kawowy stwarza szanse, ale też kreuje zagrożenia. Można było o tym podyskutować w trakcie sesji "Jak stworzyć kultową kawiarnie", prowadzonej przez Mateusza Gacę, właściciela kawiarni "Brisman". Kultowa kawiarnia, to miejsce, do którego ludzie chcą przychodzić, bo dobrze się w nim czują. To połączenie najwyższej jakości obsługi i serwowanych produktów z zadowoleniem personelu - podsumował prelegent. Jakich błędów unikać otwierając i prowadząc kawiarnię wyjaśniał Adam Ringer z Green Caffe Nero podczas swojej prezentacji pod takim właśnie tytułem.

Wino - dar bogów dla ludzi

Firma Wine rePublic, akredytowany przedstawiciel szkoły winiarskiej Wine&Spirit Education Trust z Londynu, zorganizowała Olimpiadę Wina. Przez cały dzień można było sprawdzać swoją teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat wina. Pasjonaci tego szlachetnego trunku mogli stanąć w szranki z profesjonalnymi sommelierami i importerami wina. Najciekawszym elementem konkursu była część praktyczna, podczas której degustowano w ciemno wina z całego świata. Prowadził ją Szymon Milonas, właściciel Wine rePublic, znany z programu "The Brain - Genialny umysł".

Oprócz Olimpiady Wina zorganizowano cykl seminariów, wśród których największym powodzeniem cieszyło się "Spektrum Rieslinga", połączone z degustacją starych i młodych, musujących, wytrawnych i słodkich Rieslingów. Seminarium "Mastering Garnacha, czyli nowe oblicze grenache" wyjaśniało tajemnice tej czerwonej odmiany winogron, a o tym, że liczy się nie tylko wino, ale też w czym jest podane, przekonywano podczas prezentacji "Dlaczego szkło ma znaczenie". Z kolei nad tym, jak wino oceniać, dyskutowano na seminarium "Ocena organoleptyczna w degustacji wina - pomoc czy przeszkoda?"

Wojciech Giebuta, sommelier i dziennikarz winiarski, poprowadził, zorganizowane przez wydawnictwo Czas Wina, szkolenie "Wino w restauracji"". Poinformował zebranych, że w przeciętnej włoskiej czy francuskiej restauracji około 50% obrotu wynika ze sprzedaży wina. Wymaga to jednak z wiedzy i umiejętności, nie tylko kelnerów czy barmanów, ale przede wszystkim managerów i osób odpowiedzialnych za wino w restauracji. Aby lepiej
sprzedawać wino należy we właściwy sposób skomponować kartę win, odpowiednio zamawiać, magazynować, eksponować, marżować i promować wina.





Co hotelarz wiedzieć powinien

Cykl szkoleń dla hotelarzy zainaugurowała przeprowadzona przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego debata "Konsultacje RODO w zakresie dobrych praktyk w hotelarstwie". Poprowadzili ją adw. Łukasz Łyczkowski i sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński, który powiedział: Do tej pory przeszkoliliśmy ponad 600 osób podczas 25 spotkań. Kolejne zorganizowaliśmy na targach, bo takie mieliśmy sugestie od naszych członków,
których wielu tu się wystawia, a jeszcze więcej targi odwiedza. Cieszę się z naszej dobrej współpracy, co potwierdzamy obejmując imprezę po raz kolejny naszym patronatem. Podczas spotkania pracowaliśmy nad wstępnym zarysem zagadnień związanych z wejściem w życie nowych przepisów z zakresu ochrony danych osobowych w hotelarstwie
.

Seminarium "Sprzedać biznes hotelowy!" przygotował Projekt Hotel. Uczestnictwo pozwoliło zainteresowanym zapoznać się z kanonem wiedzy na ten temat, a także z czysto praktycznymi aspektami, które prowadzą do skutecznej sprzedaży. Część teoretyczną, obejmującą teorię biznesu hotelarskiego, omówił Jerzy Miklewski, prezes zarządu PROJEKT HOTEL Sp. z o.o. Przygotowanie do sprzedaży tego typu obiektów jest niezwykle istotne. To nie są małe transakcje, dokonywane natychmiast - przekonywał.

Szkolenie "Organizacja pracy hotelu, czyli sztuka skutecznego motywowania i kierowania zespołem", zorganizowane przez Akademię Hotelarza, poprowadziła Elżbieta Nitsze, dyrektor generalny Airport Hotel Okęcie. Obejmowało tematykę optymalizacji kosztów zatrudnienia, relacji między organizacją pracy hotelu a strukturą zatrudnienia, zarządzania pracą działów hotelowych i gastronomicznych, harmonogramów czasu pracy,
efektywnego motywowania i premiowania zespołu, skutecznego delegowania i systemów raportowania.

Gastronomia - niełatwy biznes
Ogólnopolski Serwis Informacyjno-Kulinarny GdzieZjesc.info zaprosił na szkolenie "Zmysły - jak nimi pokierować, by Twoja restauracja naprawdę zachwycała gości?", podczas którego Anna Dębska podpowiadała, jak oczarować gości, przedstawiła najnowsze trendy w gastronomii oraz odpowiadała na pytania związane z poprawnym prowadzeniem lokalu.

Zespół Made zajął się stroną finansową gastronomii podczas szkolenia "Made Progress w Finansach - (nie) Liczysz, (nie) Zarabiasz". Tomasz Habdas pokazał, jak przeprowadzić analizę rentowności, kiedy wprowadzać system motywacyjny dla pracowników oraz jak obserwować i kontrolować food cost. Następnie, wspólnie z Katarzyną Derdzińską, poprowadził warsztaty dot. narzędzi umożliwiających skuteczną kontrolę finansów i sposobów na poszukiwanie realnych oszczędności w lokalu.

W trakcie mikro konferencji gastronomicznej Made Restaurant "Bądź 3 kroki przed i zarabiaj" przedstawiono rosnącą sprzedaż, skuteczny marketing i satysfakcję klienta, jako efekt znajomości rynku i nowoczesnego zarządzania restauracją. Omówiono też kwestie aktualnych kierunków rozwoju gastronomii w Polsce i na świecie,specyfikę zarządzania gastronomią i zmiany w prawie, ze szczególnym uwzględnieniem zatrudniania obcokrajowców. Nie zabrakło także debaty z udziałem restauratorów, sommelierów i kelnerów.

Podczas szkolenia "Sprzedaż i marketing w gastronomii", organizowanego przez Restaurację - pismo biznesu gastronomicznego, omówiono przejście od pomysłu do sprzedaży indywidualnej i korporacyjnej z uwzględnieniem konstrukcji dochodowego menu.

Zainteresowaniem cieszyły się szkolenia firmy Vision for Business "Nowoczesne zarządzanie kosztem, czyli finanse w gastronomii" oraz "Restauracja bez rotacji pracowników, czyli zarządzanie personelem w XXI wieku".

Laureaci targowych nagród
W konkursie na Najlepszy Produkt Targów EuroGastro 2018 jury oceniało pięć kategorii:






W konkursie na Najlepszy produkt dla hoteli "The Best of WorldHotel 2018" zwyciężyła "Elektroniczna karta meldunkowa" firmy LSI Software. Drugie miejsce przyznano firmie architektwnętrz.pl za "Zielone sznury". Trzecie miejsce dla firmy M.I.L.-SYSTEM za " Meble hotelowe wykonane z zastosowaniem nowoczesnej technologii bezklejowej Laser Edge".

Urszula Potęga, prezes MT Targi Polska, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę, wręczyła Grand Prix Kurtowi Schellerowi



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com