TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W kwietniu 2020 r. Dania i Szwecja zgłosiły Komisji dwa odrębne środki pomocy na rzecz linii lotniczych SAS, z których każdy miał postać gwarancji obejmującej odnawialną linię kredytową w maksymalnej wysokości 1,5 mld koron szwedzkich.
reklama
Środki te miały na celu częściowe naprawienie szkody wyrządzonej przewoźnikowi w związku z odwołaniem lotów z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się wprowadzonych w kontekście pandemii COVID-19. Decyzjami z dnia 15 kwietnia 2020 r.1 oraz z dnia 24 kwietnia 2020 r.2 Komisja Europejska zatwierdziła tę pomoc państwa.
Spółka Ryanair wniosła do Sądu Unii Europejskiej skargi na te decyzje. Wyrokami z dnia 14 września 2021 r. Sąd oddalił te skargi, stwierdzając, że sporne środki pomocy były zgodne z prawem Unii. W szczególności, zważywszy że spółka SAS posiada znacznie wyższy udział w rynku niż udziały jej najbliższego konkurenta w Danii i w Szwecji, oraz że została bardziej dotknięta ograniczeniami nałożonymi w ramach pandemii Covid-19, pomoc nie stanowiła niezgodnej z prawem dyskryminacji.
Ryanair odwołał się następnie od tych wyroków do Trybunału Sprawiedliwości. W wydanych wyrokach Trybunał nie uwzględnił żadnych argumentów podniesionych przez irlandzkiego przewoźnika i tym samym potwierdził wyroki Sądu.
Trybunał podkreślił w szczególności, że dany środek pomocy mógł ograniczać się do spółki SAS. Nie było konieczne, aby przynosił korzyści wszystkim przedsiębiorstwom, które poniosły szkody spowodowane pandemią Covid-19.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami