TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Projekt wprowadzenia opłaty turystycznej, w takiej formie jak proponuje to Ministerstwo Sportu i Turystyki budzi sprzeciw przedstawicieli branży turystycznej.
reklama
Na razie nie zostały opublikowane założenia do ustawy o opłacie turystycznej, mamy jedynie zapowiedzi ze strony ministra Sławomira Nitrasa. Z jego wypowiedzi wynika, iż resort planuje przyjęcie dość prostego systemu, polegającego na uzależnieniu wysokości opłaty turystycznej od ilości gwiazdek. Problem w tym, że opłata turystyczna w takiej formie obciążałaby jedynie obiekty klasyfikowane, podczas gdy na rynku funkcjonuje wiele niekategoryzowanych obiektów noclegowych, jak i budzący coraz większe kontrowersje, wynajem krótkoterminowy. Państwo, jako regulator, powinno dążyć do zapewnienia, przynajmniej w teorii, równych warunków konkurencji dla wszystkich uczestników rynku. W tym przypadku, można mówić o wyborze łatwej, lecz niekoniecznie sprawiedliwej ścieżki. Jest jeszcze czas na dopracowanie regulacji, zatem być może ministerstwo postanowi jednak skonsultować się z branżą i zostanie wypracowany jakiś model, w którym opłata turystyczna będzie pobierana w jakiś bardziej sprawiedliwy sposób.
Przedstawiciele branży turystycznej napisali list do ministerstwa, w którym przedstawiają swoje argumenty. Publikujemy go poniżej:
Szanowni Panowie Ministrowie
W związku z zapowiedziami Ministerstwa Sportu i Turystyki co do wprowadzenia tzw. opłaty turystycznej, która według opublikowanych w mediach informacji miałaby już w 2026 roku być pobierana w szczególności przez obiekty hotelarskie w Polsce, jako branża hotelarska reprezentowana przez niżej podpisanych jej przedstawicieli, zwracamy się z apelem o włączenie nas do dyskusji w sprawie wprowadzenia nowych źródeł finansowania promocji kraju, jak również wynikających z tego negatywnych konsekwencji dla naszej branży. Pragniemy jednocześnie wyrazić nasze ogromne zaniepokojenie planem wprowadzenia nowej opłaty, która miałaby obciążyć przede wszystkim Gości skategoryzowanych obiektów hotelarskich.
W konkurencyjnym otoczeniu międzynarodowej turystyki nasz kraj ma szansę i powinien stać się stałym punktem na mapie podróży dla gości z całego świata. Co równie ważne, Polska powinna skuteczniej konkurować z zagranicznymi destynacjami jeżeli chodzi o polskich turystów, promując bogatą ofertę kraju wśród naszych rodaków.
Po latach bardzo wysokiej inflacji polscy Goście mają prawo do wypoczynku w przystępnych cenach, także dlatego, by nie byli zmuszeni do szukania alternatywy w postaci wyjazdów zagranicznych. Przedsiębiorcy prowadzący polskie obiekty - głównie z sektora MŚP - borykają się nadal ze skutkami pandemii COVID-19 i dumpingiem cenowym hoteli za granicą. Mimo wysokiej inflacji, która zmusza ich do podnoszenia cen podejmują walkę o przetrwanie, starając się by nie wpłynęło to negatywnie na Gości.
W naszej ocenie planowana opłata turystyczna nie będzie symboliczna i obciąży niewspółmiernie Gości polskich obiektów, prowadząc do dalszego wzrostu cen i obniżenia się konkurencyjności naszej branży. Będzie to szczególnie odczuwalne w mniejszych miejscowościach i na obszarach wykluczonych gospodarczo.
Niepokój budzi również fakt, że dodatkowa danina miałaby obciążyć przede wszystkim Gości skategoryzowanych obiektów hotelarskich i to pomimo, że beneficjentem promocji Polski będzie cały sektor turystyki, a także branże z nim związane na przykład: operatorzy turystyki, apartamenty na wynajem, firmy eventowe, zagraniczne portale pośredniczące w rezerwacjach, restauracje, parki rozrywki i in. Goście hotelowi nie powinni być jedynymi, którzy pokryją opłatę w łącznej wysokości 500 do 600 mln złotych rocznie (a tak, wg. doniesień medialnych, wpływy z niej szacuje Ministerstwo).
W związku z powyższym apelujemy o rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących proponowanej opłaty i możliwie jak najszybsze opublikowanie szczegółowych założeń projektu. Jesteśmy jako branża zawsze gotowi do współpracy z Ministerstwem, do dyskusji i szukania rozwiązań.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze pytania, które powinny zostać omówione w ramach konsultacji:
Mając na uwadze, jak ważne dla Ministerstwa oraz naszej branży są to zagadnienia oferujemy swoje doświadczenie i pełną współpracę. Proponujemy stworzenie zespołu roboczego przedstawicieli naszej branży celem prowadzenia bieżącej współpracy z Ministerstwem w zakresie planowanych regulacji.
Z poważaniem,
Przedstawiciele branży hotelarskiej wymienieni niżej
B&B HOTELS Polska Sp. z o.o. Jakub Bilik Prezes Zarządu
Dobry Hotel, marka Destigo Hotels Leszek Mięczkowski Prezes Zarządu
Grupa Anders Andrzej Dowgiałło Założyciel
Grupa ARCHE Władysław Grochowski Właściciel, Prezes Zarządu
Grupa EUROPLAN marka Lake Hill Artur Kozieja Właściciel
Grupa HOTELE NADMORSKIE Janusz Szymański Właściciel
Grupa Hotelowa PI
Apartamenty&Hotele Agnieszka Dąbrowska Prezes Zarządu
Izba Gospodarcza Gremium Jacek Legendziewicz Prezes Zarządu
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski Prezes Zarządu
Nosalowy Dwór Sp. z o.o Wiktor Wróbel Prezes Zarządu
Polskie Hotele Niezależne Elżbieta Lendo Prezes Zarządu
Polska Izba Turystyki Paweł Niewiadomski Prezes Zarządu
Puro Hotel Development sp. z o.o. Przemysław Wieczorek President of the Management Board
Satoria Group SA Andrzej Wójcik Prezes Zarządu
Q Hotel Sp. z o.o. Sp. K Radosław Altheim Managing Director
Zdrojowa Hotels Jan Wróblewski Współzałożyciel.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami