TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-02-17 - Połowa Polaków nocuje w hotelach?

Już co drugi Polak co najmniej raz w roku korzysta z oferty hotelowej na terenie naszego kraju - wynika z badania zleconego przez CBRE.

reklama


Na nocleg w hotelu zdecydowanie częściej decydujemy siÄ™ prywatnie niż sÅ‚użbowo, stÄ…d Å›rednia dÅ‚ugość pobytu to zwykle 2-3 noce, czyli weekendowy odpoczynek. RosnÄ…ca popularność hoteli wÅ›ród krajowych turystów napÄ™dza podaż. W ciÄ…gu dwóch lat (2020-2022) warszawski rynek hotelowy powiÄ™kszy siÄ™ o 3,6 tys. pokoi, krakowski o 1,7 tys., a trójmiejski o 1,6 tys. Eksperci CBRE wskazujÄ…, że w 2019 roku ogólna liczba udzielonych noclegów w hotelach w Polsce osiÄ…gnie rekordowe 45 mln, z czego za prawie 70% tej liczby odpowiedzÄ… Polacy.

Od 2009 roku liczba udzielonych noclegów w hotelach w Polsce rośnie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tylko od stycznia do października 2019 roku, liczba udzielonych noclegów przekroczyła 38,2 mln, co stanowi wzrost o 6,7% w porównaniu rok do roku. Z naszych prognoz wynika, że cały rok zakończymy z wynikiem zbliżonym do 45 mln noclegów. To kolejny rekord. Kontynuacji trendu wzrostowego można się spodziewać w kolejnych latach, co oczywiście przełoży się na wzmożoną podaż pokoi hotelowych - mówi Rafał Rosiejak, dyrektor działu hotelowego w CBRE.

Do hotelu na weekendowy wypad

Z badania CBRE wynika, że 48% Polaków w 2019 roku spÄ™dziÅ‚o co najmniej jednÄ… noc w hotelu w Polsce. Główny cel wypadu to wypoczynek (wskazuje tak 75% respondentów), 13% Polaków korzysta z hoteli w podróżach biznesowych, a 10% zarówno prywatnie, jak i sÅ‚użbowo. W zwiÄ…zku z tym, że z oferty hotelowej zdecydowanie częściej korzystamy prywatnie niż sÅ‚użbowo, Å›rednia dÅ‚ugość pobytu to najczęściej 2-3 noce (wskazuje tak 54% nocujÄ…cych w hotelach). Na jednÄ… noc w hotelu decyduje siÄ™ tylko 15% osób, a co czwarty respondent spÄ™dza w hotelach wiÄ™cej niż 4 noce. Eksperci CBRE zwracajÄ… uwagÄ™, że istniejÄ…cy silny popyt wewnÄ™trzny na usÅ‚ugi hotelowe, oznacza, że w przypadku zawirowaÅ„ w przyjazdach turystów zagranicznych np. wskutek zawieszenia poÅ‚Ä…czeÅ„ lotniczych, hotele mogÄ… liczyć na rodzimych goÅ›ci.

W 2019 roku średni poziom obłożenia hoteli międzynarodowych marek w centrum Warszawy, które posiadają rozbudowane zaplecze konferencyjne i bogatą ofertę bankietową, wyniosło ponad 70%. Zgodnie z danymi Hotstats, popyt jest głównie napędzany przez gości indywidualnych, których udział stanowi 55% całkowitego obłożenia, co pokrywa się z wynikami naszego badania. Goście korzystający z korporacyjnych programów lojalnościowych stanowią ok. 12% obłożenia hoteli - mówi Rafał Rosiejak.

Podaż nadąża za popytem?

Warszawa, Kraków i Trójmiasto - to wÅ‚aÅ›nie na tych rynkach pojawi siÄ™ najwiÄ™cej pokoi hotelowych miÄ™dzynarodowych marek w ciÄ…gu najbliższych dwóch lat. Dominuje oczywiÅ›cie Warszawa, gdzie w 2019 roku byÅ‚o najwiÄ™cej pokoi hotelowych - aż 17,7 tys., natomiast w latach 2020-2022 planowane jest oddanie kolejnych 3,6 tys. pokoi hotelowych. W Krakowie w 2019 roku turyÅ›ci do dyspozycji mieli 12,1 tys. pokoi, a w perspektywie kolejnych dwóch lat przybÄ™dzie dodatkowe 1,7 tys. W TrójmieÅ›cie, które zamyka podium, w 2019 roku byÅ‚o dostÄ™pnych 7,4 tys. pokoi, a w latach 2020-2022 bÄ™dzie to dodatkowe 1,6 tys. pokoi. W zestawieniu warto też odnotować WrocÅ‚aw, który w 2019 roku wyróżniaÅ‚ siÄ™ najwyższym wzrostem wskaźników efektywnoÅ›ci, czyli Å›rednich cen za wynajem pokoju i wskaźnika obÅ‚ożenia. W tym mieÅ›cie turyÅ›ci majÄ… do dyspozycji 5,8 tys. pokoi, a w kolejnych dwóch latach planowane jest oddanie kolejnych 200 pokoi hotelowych.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com