TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Przyszłość portu lotniczego Warszawa-Modlin, była tematem konferencji, która odbyła się w czwartek, 25 czerwca.
reklama
W spotkaniu wzięli udział m.in.: Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Anna Lengiewicz, International Group of Chambers of Commerce, prezes Polsko-Izraelskiej Izby Gospodarczej, Piotr Okienczyc, wiceprezes ds. Operacyjnych Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o. oraz Elżbieta Kozubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego.
Chcemy się zastanowić jak znaleźć nowe funkcje dla lotniska w Modlinie, jak inspirować przemysł i inwestorów. Gmina Zakroczym i Pomiechówek dysponują bardzo dużymi, uzbrojonymi terenami inwestycyjnymi. Pojawiają się tam już pierwsze firmy. Potrzebny jest dalszy krok. Taką szansą może być uzupełnienie funkcjonowania lotniska o komponent towarowy - podkreślał marszałek Adam Struzik.
Ubiegły rok okazał się dla lotniska przełomowy. Rozpoczęto regularne rejsy czarterowe dla czołowych polskich operatorów turystyki zorganizowanej, ustanowiono rekord dzienny i miesięczny liczby obsłużonych pasażerów.
Ta konferencja to kolejna sposobność do zaprezentowania lotniska, jak i tego, co się może dziać wokół niego oraz tego, co się już dzieje wokół niego - kwestii ekonomicznych, kwestii rozwoju nie tylko w zakresie pasażerskim, ale także przewozów cargo. Jesteśmy otwarci na każdą możliwość rozwoju, na każdą współpracę i liczę na to, że to spotkanie pomoże rozwinąć nam biznes - mówił Piotr Okienczyc, wiceprezes spółki Mazowiecki Port lotniczy Warszawa-Modlin.
Każda inicjatywa, która służy propagowaniu idei rozwoju tej części Mazowsza, na której się znajduje Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin i Nowy Dwór Mazowiecki, jest jak najbardziej słuszną - podkreślił Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. Myślę, że jak największa część społeczeństwa - samorządowców, przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy biorą aktywny udział w rozwoju ziemi nowodworskiej powinno się wymieniać informacjami, mówić o strategiach i pomysłach na dalszy rozwój. Mamy teraz trudny czas pandemii, czas wstrzymania ruchu lotniczego, który spowodował duży kryzys w naszym kraju. W branży lotniczej czy też szerzej pojętej branży turystycznej i transportowej straty są ogromne. Nasze plany oparcia rozwoju tej przestrzeni o rozwój ruchu na lotnisku, także ruchu cargo, trochę pewnie się przesunie w czasie. Trzeba jednak planować przyszłość, znajdować partnerów do realizacji strategii i, wykorzystując współpracę, wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. Myślę, że lokalizacja tego portu i warunki, jakie ma, predysponują go do tego, by być dużym centrum ruchu cargo - dodał.
Sytuacja lotów w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Są lotniska, które rzeczywiście mają duże problemy, są lotniska, które prężnie działają i takim lotniskiem jest lotnisko Modlin. Lecz w perspektywie Centralnego Portu Lotniczego, który przejmie większość ruchu pasażerskiego myśl o tym, żeby na lotnisku Modlin odbywał się też ruch cargo i obsługa przewozów towarowych jest bardzo dobrym pomysłem. Szczególnie, że lotnisko jest w bardzo bliskiej odległości od strefy, właściwie graniczy ze strefą, gdzie przedsiębiorcy będą mogli uzyskiwać ulgi podatkowe z racji prowadzenia swojej działalności. - zaznaczył Zbigniew Targowski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami